Jak dlouho se přátelíme se psy? Nejspíš přes 27 tisíc let

21.05.2015 - Stanislav Mihulka

Genom z kosti Tajmyrského vlka ze severní Sibiře prozrazuje, že se psi oddělili od vlků mnohem dříve, než jsme si mysleli


Reklama

Dosavadní odhady založené na analýzách genomů říkaly, že se psi oddělili od vlků ne déle než před 16 tisíci lety. Podle těchto představ jsou psi našimi společníky od sklonku nejmladší doby ledové. Teď ale všechno změnil Vlk z Tajmyru.

Na sibiřském Tajmyru, což je nejsevernější poloostrov Asie, před časem našli kus kosti. Je to část spodní čelisti, jejíž stáří určili pomocí radiokarbonového datování na 35 tisíc let. Vědci z té kosti vytáhli DNA, přečetli ji a zjistili, že patří vlku, který velmi pravděpodobně tesně před dobou, kdy se od vlků oddělili nejstarší psi. Zároveň se ukazuje, že dnešní psi nevznikli z jedné, ale z celé řady populací dávných vlků.

Tajmyrský vlk už sice dávno zmizel v závějích minulosti, jeho geny ale žijí dál. Badatelé totiž také zjistili, že dnešní sibiřští husky a grónští psi mají ve svém genomu hodně velký počet genů Tajmyrského vlka.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Current Biology

  • Zdroj fotografií: Love Dalén / Swedish Museum of Natural HistoryDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907