Jak dlouho se přátelíme se psy? Nejspíš přes 27 tisíc let

21.05.2015 - Stanislav Mihulka

Genom z kosti Tajmyrského vlka ze severní Sibiře prozrazuje, že se psi oddělili od vlků mnohem dříve, než jsme si mysleli


Reklama

Dosavadní odhady založené na analýzách genomů říkaly, že se psi oddělili od vlků ne déle než před 16 tisíci lety. Podle těchto představ jsou psi našimi společníky od sklonku nejmladší doby ledové. Teď ale všechno změnil Vlk z Tajmyru.

Na sibiřském Tajmyru, což je nejsevernější poloostrov Asie, před časem našli kus kosti. Je to část spodní čelisti, jejíž stáří určili pomocí radiokarbonového datování na 35 tisíc let. Vědci z té kosti vytáhli DNA, přečetli ji a zjistili, že patří vlku, který velmi pravděpodobně tesně před dobou, kdy se od vlků oddělili nejstarší psi. Zároveň se ukazuje, že dnešní psi nevznikli z jedné, ale z celé řady populací dávných vlků.

Tajmyrský vlk už sice dávno zmizel v závějích minulosti, jeho geny ale žijí dál. Badatelé totiž také zjistili, že dnešní sibiřští husky a grónští psi mají ve svém genomu hodně velký počet genů Tajmyrského vlka.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Current Biology

  • Zdroj fotografií: Love Dalén / Swedish Museum of Natural History

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907