Jak dlouho trvá Sluneční soustavě oběh kolem středu Galaxie?

10.08.2014 - František Martinek


Reklama

Naši Galaxii tvoří asi dvě stě miliard hvězd, které obíhají kolem jejího středu. Jednou z těchto hvězd je i Slunce. Kolem Galaxie tak obíhá celá Sluneční soustava, podobně jako planety obíhají kolem Slunce. Protože jednotlivé hvězdy jsou od středu Galaxie různě vzdáleny, obíhají odlišnou rychlostí a jeden oběh jim trvá různou dobu. To má za následek například změnu tvaru známých souhvězdí za období několika stovek tisíc roků a také „výměnu“ hvězd v těsném sousedství Slunce.

Průměr naší Galaxie je přibližně 100 000 světelných let. Slunce se nachází na vnitřním okraji jednoho ze spirálních ramen Galaxie, ve vzdálenosti okolo 26 400 světelných roků od galaktického centra a asi 14 světelných roků nad rovinou galaktického disku. Aby Slunce dokončilo jeden oběh, potřebuje na to zhruba 220 milionů roků. Za předpokladu konstantní rychlosti 220 km/s absolvovalo Slunce během svého života teprve asi 20 oběhů kolem středu Galaxie.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907