Jak dlouho trvá Sluneční soustavě oběh kolem středu Galaxie?

10.08.2014 - František Martinek


Reklama

Naši Galaxii tvoří asi dvě stě miliard hvězd, které obíhají kolem jejího středu. Jednou z těchto hvězd je i Slunce. Kolem Galaxie tak obíhá celá Sluneční soustava, podobně jako planety obíhají kolem Slunce. Protože jednotlivé hvězdy jsou od středu Galaxie různě vzdáleny, obíhají odlišnou rychlostí a jeden oběh jim trvá různou dobu. To má za následek například změnu tvaru známých souhvězdí za období několika stovek tisíc roků a také „výměnu“ hvězd v těsném sousedství Slunce.

Průměr naší Galaxie je přibližně 100 000 světelných let. Slunce se nachází na vnitřním okraji jednoho ze spirálních ramen Galaxie, ve vzdálenosti okolo 26 400 světelných roků od galaktického centra a asi 14 světelných roků nad rovinou galaktického disku. Aby Slunce dokončilo jeden oběh, potřebuje na to zhruba 220 milionů roků. Za předpokladu konstantní rychlosti 220 km/s absolvovalo Slunce během svého života teprve asi 20 oběhů kolem středu Galaxie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907