Jak dlouhý může být ohon komety?

18.01.2015 - Michal Švanda


Reklama

Přestože patří kometární jádra k nejmenším tělesům Sluneční soustavy, dokážou se stát dominantami pozemské oblohy. Komety obvykle tvoří jádro složené převážně ze zašpiněného ledu, jehož rozměr přesahuje 50 km pouze u opravdu velkých vlasatic.

Jak se kometa na své oběžné dráze přibližuje ke Slunci, začínají se z jejího povrchu odpařovat těkavé látky a uvolňovat prach. Prachové i plynné částečky intenzivně rozptylují sluneční záření, které může některé látky dokonce účinně ionizovat. Malé jádro se obalí tzv. komou, jejíž rozměr často přesáhne i 1,5 milionu kilometrů – je tedy větší než Slunce. V okamžiku tvorby komy se pak vlasatice stává pozorovatelnou pro milovníky objektů hvězdné oblohy.

Prachové i plynné částice jsou částečně odnášeny tlakem slunečního záření i slunečního větru, přičemž formují prachový i plynný ohon. Jelikož jsou prachové elementy těžší, nesměřuje prachový ohon přímo od Slunce, ale ohýbá se v důsledku pohybu komety. Naproti tomu ohon plynný míří vždy téměř přesně směrem od naší hvězdy. A právě plynné ohony mohou být velmi dlouhé – dosahují do vzdáleností téměř 4 AU (tj. skoro 600 milionů kilometrů) od jádra vlasatice.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 5/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907