Jak dlouhý může být ohon komety?

18.01.2015 - Michal Švanda


Reklama

Přestože patří kometární jádra k nejmenším tělesům Sluneční soustavy, dokážou se stát dominantami pozemské oblohy. Komety obvykle tvoří jádro složené převážně ze zašpiněného ledu, jehož rozměr přesahuje 50 km pouze u opravdu velkých vlasatic.

Jak se kometa na své oběžné dráze přibližuje ke Slunci, začínají se z jejího povrchu odpařovat těkavé látky a uvolňovat prach. Prachové i plynné částečky intenzivně rozptylují sluneční záření, které může některé látky dokonce účinně ionizovat. Malé jádro se obalí tzv. komou, jejíž rozměr často přesáhne i 1,5 milionu kilometrů – je tedy větší než Slunce. V okamžiku tvorby komy se pak vlasatice stává pozorovatelnou pro milovníky objektů hvězdné oblohy.

Prachové i plynné částice jsou částečně odnášeny tlakem slunečního záření i slunečního větru, přičemž formují prachový i plynný ohon. Jelikož jsou prachové elementy těžší, nesměřuje prachový ohon přímo od Slunce, ale ohýbá se v důsledku pohybu komety. Naproti tomu ohon plynný míří vždy téměř přesně směrem od naší hvězdy. A právě plynné ohony mohou být velmi dlouhé – dosahují do vzdáleností téměř 4 AU (tj. skoro 600 milionů kilometrů) od jádra vlasatice.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 5/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907