Jak infiltrovat kolonii tučňáků? V přestrojení za tučňáka

03.11.2014 - Martin Reichman

Výzkumný rover přestrojený za mládě tučňáka pronikl do nitra ptačí kolonie. Během pokusu měřil jinak velmi plachým ptákům srdeční tep, aby ověřil jak tučňáci na cizorodý předmět reagují


Reklama

Studium chování zvířat ve volné přírodě je obvykle dost složité. K málokterému zvířeti se se může člověk přiblížit a i v případě, že to podaří, chovají se zvířata jinak, než když jsou sami. Řešením mohou být dálkově ovládané rovery. National Geographic je v minulosti úspěšně použil například pro sledování lvů v tanzanském Národním parku Serengeti.

Některá zvířata, jako například tučňák císařský, jsou ale tak plachá, že zde běžné postupy selhávají. Yvon Le Maho z univerzity ve Štrasburku proto vyzkoušel rover vybavený bezdrátovým snímačem srdečního tepu, přestrojený za mládě tučňáka. Ptáci nejen že nechali takto upravený rover takřka bez povšimnutí, jejich reakce dokonce odpovídaly běžnému prostředí. Podobných výsledků rover dosáhnul i v případě plachých lachtanů.

Podle zprávy publikované v časopisu Nature Methods si vědci od nového postupu slibují lepší výsledky při studiu zvířat v jejich přirozeném prostředí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wired

  • Zdroj fotografií: Nature Methods

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír

Povětrnostním podmínkám Altiplana odolá jen málo vytrvalců. Patří mezi ně třeba tráva stipa ichu. (foto: Jan Miklín)

Zajímavosti

Sovětští partyzáni pronikali do německého týlu a přepadali skladiště a dopravní uzly.

Válka

Objevený zlatý poklad obsahuje řadu propracovaných artefaktů.

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907