Jak je velké Pluto? Větší, než jsme si doposud mysleli

14.07.2015 - Martin Reichman


Reklama

New Horizons má na svém kontě první z řady velkých zjištění. Stanovení přesné velikosti Pluta zaměstnávalo vědce již od časů jeho objevení v roce 1930. Nyní si, díky sondě New Horizons, můžeme tuto otázku odškrtnout. Zjištěný průměr Pluta je o něco větší, než si doposud vědci mysleli – kamera LORRI ukázala, že jeho průměr je 2 370 kilometrů. Doposud udávaná velikost přitom byla 2 322 kilometry.

Znamená to, že Pluto je větší, než všechny známé objekty naší Sluneční soustavy, nacházející se za oběžnou drahou Neptunu. Znamená to ale také, že jeho spodní vrstva atmosféry je nižší, než jsme čekali.

Nová pozorování sondy New Horizons také potvrdila průměr Plutova měsíce Charona, který činí 1 208 kilometrů. Charon je tak přibližně 10× menší než Země.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: JHUAPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907