Jak je velké Pluto? Větší, než jsme si doposud mysleli

14.07.2015 - Martin Reichman


Reklama

New Horizons má na svém kontě první z řady velkých zjištění. Stanovení přesné velikosti Pluta zaměstnávalo vědce již od časů jeho objevení v roce 1930. Nyní si, díky sondě New Horizons, můžeme tuto otázku odškrtnout. Zjištěný průměr Pluta je o něco větší, než si doposud vědci mysleli – kamera LORRI ukázala, že jeho průměr je 2 370 kilometrů. Doposud udávaná velikost přitom byla 2 322 kilometry.

Znamená to, že Pluto je větší, než všechny známé objekty naší Sluneční soustavy, nacházející se za oběžnou drahou Neptunu. Znamená to ale také, že jeho spodní vrstva atmosféry je nižší, než jsme čekali.

Nová pozorování sondy New Horizons také potvrdila průměr Plutova měsíce Charona, který činí 1 208 kilometrů. Charon je tak přibližně 10× menší než Země.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: JHUAPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907