Jak je velké Pluto? Větší, než jsme si doposud mysleli

14.07.2015 - Martin Reichman


Reklama

New Horizons má na svém kontě první z řady velkých zjištění. Stanovení přesné velikosti Pluta zaměstnávalo vědce již od časů jeho objevení v roce 1930. Nyní si, díky sondě New Horizons, můžeme tuto otázku odškrtnout. Zjištěný průměr Pluta je o něco větší, než si doposud vědci mysleli – kamera LORRI ukázala, že jeho průměr je 2 370 kilometrů. Doposud udávaná velikost přitom byla 2 322 kilometry.

Znamená to, že Pluto je větší, než všechny známé objekty naší Sluneční soustavy, nacházející se za oběžnou drahou Neptunu. Znamená to ale také, že jeho spodní vrstva atmosféry je nižší, než jsme čekali.

Nová pozorování sondy New Horizons také potvrdila průměr Plutova měsíce Charona, který činí 1 208 kilometrů. Charon je tak přibližně 10× menší než Země.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: JHUAPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907