Jak jsme staří? Nejstarší fosilii našeho rodu je 2,8 milionu let

11.03.2015 - Stanislav Mihulka

Nejstarším známým fosilním nálezem rodu Homo je spodní čelist s pár zuby, objevená v Etiopii


Reklama

Nejstarším známým fosilním nálezem, který bezesporu patří do našeho rodu, tedy rodu Homo, je spodní čelist s pár zuby, kterou nedávno objevili v Etiopii, v oblasti Afar, kde probíhá Východoafrická příkopová propadlina. Mezinárodní tým geologů a antropologů teď tuto čelist, označenou jako LD 350-1, datoval do doby před 2,8 až 2,75 miliony let.

Přímé datování takhle starých fosilií není možné a tak vědci museli čelist důmyslně datovat nepřímo. Zjišťovali stáří jednotlivých vrstev vulkanického popela, v nichž byla čelist objevena a využili k tomu vícero metod, včetně argon-argonového radiometrického datování. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Pennsylvania State University, Science, Nature

  • Zdroj fotografií: William Kimbel

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907