Nejstarším známým fosilním nálezem rodu Homo je spodní čelist s pár zuby, objevená v Etiopii
Nejstarším známým fosilním nálezem, který bezesporu patří do našeho rodu, tedy rodu Homo, je spodní čelist s pár zuby, kterou nedávno objevili v Etiopii, v oblasti Afar, kde probíhá Východoafrická příkopová propadlina. Mezinárodní tým geologů a antropologů teď tuto čelist, označenou jako LD 350-1, datoval do doby před 2,8 až 2,75 miliony let.
Přímé datování takhle starých fosilií není možné a tak vědci museli čelist důmyslně datovat nepřímo. Zjišťovali stáří jednotlivých vrstev vulkanického popela, v nichž byla čelist objevena a využili k tomu vícero metod, včetně argon-argonového radiometrického datování.
Pennsylvania State University, Science, Nature
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)