Jak modelovat epidemie? Pomocí masivních online videoher

01.07.2015 - Stanislav Mihulka

Online svět masivních online her na hrdiny se ukázal jako skvělé prostředí pro simulaci šíření vražedných epidemií


Reklama

Experimentovat se šířením nebezpečných infekcí je v našem světě obtížné a dobrovolníci by se na to sháněli asi jen velmi těžko. Nečekanou a velmi zajímavou možnost ale nabízejí online hry, především takzvané MMORPG (massively multiplayer online role-playing game), čili masivní online hry na hrdiny.

Epidemiology inspiroval slavný incident „Corrupted Blood“ ze září 2005, k němž došlo ve hře World of Warcraft společnosti Blizzard Entertainment. Tehdy se vymknula z kontroly kouzlo Corrupted Blood (Zkažená krev), což byla nakažlivá kletba původně určená proti silným hráčům. Nedopatřením se ale začala šířit do měst plných slabších hráčů, kteří pak umírali jako při epidemii moru.

Ukázalo se, že online společenství postav ovládaných miliony lidských hráčů, je neocenitelným prostředím k simulování smrtících epidemií reálného světa.

  • Zdroj textu:

    Public Library of Science / Epidemiology

  • Zdroj fotografií: Blizzard Entertainment

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907