Jak může mravenec přežít v poledne na rozpálené Sahaře?

19.06.2015 - Stanislav Mihulka

Mravencům Cataglyphis bombycina se osvědčil porost chlupů s trojúhelníkovitým průřezem


Reklama

V saharské poušti žijí mravenci druhu Cataglyphis bombycina a dovedou tam fungovat, i když za poledního žáru dosahují teploty povrchu Sahary kolem 70 °C. Mravenci si přitom musejí udržet svoji tělesnou teplotu pod 53,6 °C, což je maximum, které mohou přežít. Jak to dělají?

Jejich klíčovou vychytávkou je porost unikátních chlupů s trojúhelníkovitým průřezem, které mravence ochlazují hned dvěma způsoby najednou. Jednak intenzivně odrážejí záření v oblasti viditelného a blízce infračerveného světla, a pak také intenzivně vyzařují tepelné záření v oblasti středních infračervených vlnových délek.

Pro mravence Cataglyphis bombycina je to zásadní věc. Díky chlupům a jejich schopnosti manipulovat elektromagnetické záření širokého rozsahu vlnových délek se tito mravenci v porovnání s mravenci bez chlupů ochladí o 5 až 10 °C více. To jim umožňuje být aktivní v nejrozpálenější části dne a vyhnout se tak ještěrkám, které jinak mravence požírají. Trik mravenců ze Sahary teď nejspíš bude inspirovat výrobce nejrůznějších materiálů.

  • Zdroj textu:

    Columbia University School of Engineering and Applied Science, Science

  • Zdroj fotografií: Norman Nan Shi & Nanfang Yu, Columbia Engineering

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907