Důmyslný polymer PolySTAT po vpíchnutí do zraněného napodobuje činnost proteinů při srážení krve a vytváří tím trvanlivější krevní sraženiny
Nekontrolovatelné krvácení je velmi významnou příčinou úmrtí na bojištích, během katastrof nebo při vážných nehodách doprovázejících jinak všední život naší civilizace. Vědci Washingtonské univerzity proto vyvíjejí pohotový prostředek, který by v podobných případech poskytl okamžitou pomoc. Jde o polymer nazvaný PolySTAT, který intenzivně podporuje tvorbu krevních sraženin.
Soudobé terapie podporující srážení krve často zahrnují lidské krevní destičky, se kterými to nebývá jednoduché. Jsou drahé, nevydrží dlouho a je nutné je uchovávat v chladu, což pochopitelně dost omezuje jejich dostupnost na bojišti pod palbou anebo uprostřed běsnících živlů nějaké katastrofy. Vědci už pár let pracují na syntetických krevních destičkách, na Washingtonské univerzitě ale zkusili něco trochu jiného. Jejich přípravek pro srážení krve nespolupracuje přímo s krevními destičkami, ale s proteinem fibrinem, který vystužuje vznikající krevní sraženinu.
Badatelé se inspirovali dalším lidským proteinem, zvaným faktor XIII, který během procesu srážení krve slepuje vlákna fibrinu k sobě. Polymer PolySTAT dělá totéž a ještě k tomu nabízí zajímavé výhody. Enzymy, které v lidském těle napomáhají procesu hojení, totiž zároveň rozplétají vlákna fibrinu a rozpouštějí krevní sraženiny, i když je na to někdy ještě moc brzo. Když krevní sraženině vystužuje polymer PolySTAT, tak sraženina těmto příliš horlivě hojivým enzymům odolává.
University of Washington, Science Translational Medicine
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)