Jak na jedovaté těžké kovy v oceánu? Přichází syntetický korál

27.07.2015 - Stanislav Mihulka


Reklama

Lidské aktivity zamořují oceány ionty těžkých kovů, jako je olovo, arzén nebo rtuť. Když se třeba taková rtuť dostane do mořské vody, tak infiltruje potravní řetězec a skončí až v rybách, které jdou na stůl. Těžké kovy jsou smrtelně nebezpečné i pro korály. Dovedou je zlikvidovat už v docela malých koncentracích.

Vysoká jedovatost těžkých kovů je u korálů daná tím, že korály velmi účinně vychytávají těžké kovy z okolní mořské vody. A jak se ukazuje všechno zlé je k něčemu dobré. Zmíněná schopnost korálů teď inspirovala vývoj materiálu, který dovede napodobit činnost korálů a čistí mořskou vodu od těžkých kovů. Základem tohoto materiálu jsou nanomisky z oxidů hliníku, které jsou schopné absorbovat rtuť a další těžké kovy z teplé vody.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Elsevier, Journal of Colloid and Interface Science

  • Zdroj fotografií: NOAA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907