Jak na nevolnost ve virtuální realitě? Zkuste virtuální nos

30.03.2015 - Stanislav Mihulka

Hraní ve virtuální realitě často vyvolává nevolnost. Řešením by mohlo být přidání virtuálního nosu do zorného pole hry


Reklama

Vývoj herní virtuální reality v posledních letech vázne. Mluví se o tom už dlouho, všichni se těší, ale technologie virtuální reality doprovázejí rozmanité problémy. Například, hraní her ve virtuální realitě u mnoha lidí vyvolává závratě a hráčům se někdy zvedá žaludek.

Simulátorová nevolnost je ve skutečnosti velmi běžná. Je to jako s nevolností při jízdě automobilem či autobusem. Problém je v tom, že se našemu tělu nelíbí, když vnímá určitou polohu a pohyby, a oči zároveň vidí něco, co je s tělem v rozporu.

Podle zkušeností hráčů proti této nevolnosti pomáhá, když je virtuální realitě palubní deska, kokpit nebo něco podobného. Do některých virtuálních realit se ale taková zařízení nehodí. Vědci z Purdueho univerzity proto navrhují, že by proti nevolnosti mohlo výrazně pomoct, kdyby hráči měli ve své herní realitě virtuální nos. Podle prvních výsledků tento nos skutečně funguje proti simulátorové nevolnosti a hráči si ho zároveň při hraní vůbec neuvědomují. Vlastně byli překvapeni, když se zpětně dozvěděli, že tam bylo něco takového.

  • Zdroj textu:

    Purdue University

  • Zdroj fotografií: David Whittinghill / Purdue University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rakev z doby bronzové se skrývala v hliněné mohyle až do roku 1921, kdy ji archeologové vykopali. Nahoře vizualizace, jak mohla dívka vypadat chvíli před tím, než se s ní její blízcí naposledy rozloučili.

Zajímavosti
Věda

Balkánská „Niagara“ – vodopády Kravica.

Příroda

Chvost komety se objevuje až v blízkosti Slunce.

Vesmír

Iulia Agrippina mladší a Livia Drusilla (vpravo). Dvě travičky z časů starověkého Říma.

Zajímavosti

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907