Jak na počasí? Posviťme si laserem

11.07.2014 - Jan Miklín

Touha poručit větru a dešti je stará pomalu lako lidstvo samo. I když s ovlivňováním počasí se v minulosti pokusy dělaly, moc úspěšné tyto metody nebyly. Nyní výzkumníci přišli s myšlenkou spouštět déšť laserem


Reklama

Až na několik výjimek (jako byla například olympiáda v Pekingu, kdy čínští pořadatelé bojovali proti dešti, který by mohl pokazit třeba zahajovací ceremoniál) se lidé většinou snažili déšť vyvolat. Od prastarých magických a náboženských rituálů přešli k něčemu, co funguje (možná) líp – chemii.

Elektřina a déšť

Vodní kapičky potřebují kondenzační jádro, na něž se začne „nabalovat“ voda. V přírodě jím může být písek, pyl nebo třeba krystalky soli rozprášené vlnobitím, lidé do atmosféry dodávají množství jiných pevných částic. Toho využívá nejčastěji používaná metoda spočívající v „práškování“ oblak jodidem stříbrným, j. draselným nebo „suchým ledem“ z CO2. 

Jinou možností vyvolání deště je elektrický náboj. Často se stává, že po prvním blesku bouřky se rozprší. Je to proto, že elektricky nabité částice stimulují vodu k tvorbě kapek. Podle jedné ze studií může být jediný blesk zodpovědný za 7 tisíc tun dešťové vody. Laserové pulzy mohou „obyčejné“ atomy kyslíku a dusíku převést do excitovaných stavů za vzniku oxidu dusného a ozónu. Elektricky nabité částice pak vyvolají déšť. 

Určitým problémem je slabý dosah laseru – při pokusu se dostatek energie dostal maximálně několik metrů od zdroje. Využitím druhého laseru jako „energetického rezervoáru“ je však možno dosah prodloužit až desetinásobně. Kromě technických problémů pak zbývají nejasnosti etické: vyvolání deště na jednom místě způsobí, že nebude pršet jinde.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907