Jak najdeme exoplanetu pomocí změn v pohybu mateřské hvězdy?

17.11.2015 - Michal Švanda


Reklama

Změn v pohybu mateřské hvězdy využívají dva způsoby detekce extrasolárních planet, a sice metoda radiálních rychlostí a astrometrická metoda. Obě vycházejí z nepřesného tvrzení, že „planety obíhají kolem Slunce“. Ve skutečnosti však planety krouží kolem společného těžiště systému a stejně se chová i Slunce, respektive jiná hvězda v případě exoplanet. 

Pravdou je, že ve Sluneční soustavě se těžiště systému po většinu doby nachází uvnitř Slunce, přesto kolem něj naše hvězda „poskakuje“. Pokud se na takový pohyb díváme ze směru kolmého na oběžnou dráhu planety, pak planetu sice nepozorujeme, avšak cyklicky poskakující hvězdu v optimálních případech zachytit můžeme. A právě v tom spočívá astrometrická metoda, jejímž cílem je přesně měřit polohu hvězd na obloze a sledovat v jejich pozicích periodické trendy pocházející od periodicky obíhajících planet. Pokud však systém sledujeme ze směru roviny oběhu planety, zůstává uvedený pohyb nepozorovatelný. 

Hvězda však představuje zdroj mnoha spektrálních čar, jejichž vlnová délka se periodicky mění s pohybem stálice kolem těžiště. Pokud se hvězda pohybuje k nám, posouvají se spektrální čáry „do modra“, pokud od nás, tak „do červena“. Uvedené posuvy se přitom opět periodicky mění. Na tomto principu pak staví spektroskopická metoda, přičemž čím je planeta hmotnější a čím blíže mateřské hvězdě se nachází, tím výrazněji stálicí „cloumá“, a je tedy astrometrickou i spektroskopickou metodou snáze detekovatelná.

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2015

  • Zdroj fotografií: ESO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907