Jak najít diamanty? V Africe s tím pomůže rostlina pandán

06.05.2015 - Stanislav Mihulka

Desetimetrový africký pandán Pandanus candelabrum svojí přítomností prozrazuje lokalitu horniny kimberlitu


Reklama

Těžaři už dlouho vědí, že některé rostliny mohou signalizovat přítomnost hornin se zajímavými rudami. Například, skandinávský kohoutek Lychnis alpina  nebo africký keř příbuzný hluchavkám Haumaniastrum katangense jsou obzvlášť tolerantní vůči mědi a jejich výskyt prozrazuje přítomnost rudné žíly s mědí.

Vědci teď ale v Africe našli rostlinu, která indikuje mnohem cennější komoditu. Mohutná, až 10 metrů vysoká  rostlina s dlouhými pilovitými listy, pandán Pandanus candelabrum, roste v místech, kde je v zemi ukryta vyvřelá hornina zvaná kimberlit. A kimberlit je v Africe významným zdrojem diamantů. Naleziště kimberlitu nejsou příliš běžná a jen velice vzácně obsahují diamanty takové kvality, že to stojí za zahájejí těžby.

Náročné pozorování okolí nalezišť kimberlitu v oblastech hustě zarostlých vegetací ukázalo, že dotyčný pandán roste zřejmě jen v zemi přímo nad nalezišti kimberlitu. Vědci teď hodlají prověřit vztah mezi pandánem a kimberlitem. Budou také zkoušet hledat tento pandán na leteckých či satelitních snímcích a zjišťovat, zda podobně užitečné druhy pandánů nerostou i na jiných kontinentech, nežli je Afrika.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Economic Geology

  • Zdroj fotografií: Marco Schmidt / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907