Jak najít diamanty? V Africe s tím pomůže rostlina pandán

06.05.2015 - Stanislav Mihulka

Desetimetrový africký pandán Pandanus candelabrum svojí přítomností prozrazuje lokalitu horniny kimberlitu


Reklama

Těžaři už dlouho vědí, že některé rostliny mohou signalizovat přítomnost hornin se zajímavými rudami. Například, skandinávský kohoutek Lychnis alpina  nebo africký keř příbuzný hluchavkám Haumaniastrum katangense jsou obzvlášť tolerantní vůči mědi a jejich výskyt prozrazuje přítomnost rudné žíly s mědí.

Vědci teď ale v Africe našli rostlinu, která indikuje mnohem cennější komoditu. Mohutná, až 10 metrů vysoká  rostlina s dlouhými pilovitými listy, pandán Pandanus candelabrum, roste v místech, kde je v zemi ukryta vyvřelá hornina zvaná kimberlit. A kimberlit je v Africe významným zdrojem diamantů. Naleziště kimberlitu nejsou příliš běžná a jen velice vzácně obsahují diamanty takové kvality, že to stojí za zahájejí těžby.

Náročné pozorování okolí nalezišť kimberlitu v oblastech hustě zarostlých vegetací ukázalo, že dotyčný pandán roste zřejmě jen v zemi přímo nad nalezišti kimberlitu. Vědci teď hodlají prověřit vztah mezi pandánem a kimberlitem. Budou také zkoušet hledat tento pandán na leteckých či satelitních snímcích a zjišťovat, zda podobně užitečné druhy pandánů nerostou i na jiných kontinentech, nežli je Afrika.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Economic Geology

  • Zdroj fotografií: Marco Schmidt / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907