Jak najít diamanty? V Africe s tím pomůže rostlina pandán

06.05.2015 - Stanislav Mihulka

Desetimetrový africký pandán Pandanus candelabrum svojí přítomností prozrazuje lokalitu horniny kimberlitu


Reklama

Těžaři už dlouho vědí, že některé rostliny mohou signalizovat přítomnost hornin se zajímavými rudami. Například, skandinávský kohoutek Lychnis alpina  nebo africký keř příbuzný hluchavkám Haumaniastrum katangense jsou obzvlášť tolerantní vůči mědi a jejich výskyt prozrazuje přítomnost rudné žíly s mědí.

Vědci teď ale v Africe našli rostlinu, která indikuje mnohem cennější komoditu. Mohutná, až 10 metrů vysoká  rostlina s dlouhými pilovitými listy, pandán Pandanus candelabrum, roste v místech, kde je v zemi ukryta vyvřelá hornina zvaná kimberlit. A kimberlit je v Africe významným zdrojem diamantů. Naleziště kimberlitu nejsou příliš běžná a jen velice vzácně obsahují diamanty takové kvality, že to stojí za zahájejí těžby.

Náročné pozorování okolí nalezišť kimberlitu v oblastech hustě zarostlých vegetací ukázalo, že dotyčný pandán roste zřejmě jen v zemi přímo nad nalezišti kimberlitu. Vědci teď hodlají prověřit vztah mezi pandánem a kimberlitem. Budou také zkoušet hledat tento pandán na leteckých či satelitních snímcích a zjišťovat, zda podobně užitečné druhy pandánů nerostou i na jiných kontinentech, nežli je Afrika.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Economic Geology

  • Zdroj fotografií: Marco Schmidt / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907