Jak najít diamanty? V Africe s tím pomůže rostlina pandán

06.05.2015 - Stanislav Mihulka

Desetimetrový africký pandán Pandanus candelabrum svojí přítomností prozrazuje lokalitu horniny kimberlitu


Reklama

Těžaři už dlouho vědí, že některé rostliny mohou signalizovat přítomnost hornin se zajímavými rudami. Například, skandinávský kohoutek Lychnis alpina  nebo africký keř příbuzný hluchavkám Haumaniastrum katangense jsou obzvlášť tolerantní vůči mědi a jejich výskyt prozrazuje přítomnost rudné žíly s mědí.

Vědci teď ale v Africe našli rostlinu, která indikuje mnohem cennější komoditu. Mohutná, až 10 metrů vysoká  rostlina s dlouhými pilovitými listy, pandán Pandanus candelabrum, roste v místech, kde je v zemi ukryta vyvřelá hornina zvaná kimberlit. A kimberlit je v Africe významným zdrojem diamantů. Naleziště kimberlitu nejsou příliš běžná a jen velice vzácně obsahují diamanty takové kvality, že to stojí za zahájejí těžby.

Náročné pozorování okolí nalezišť kimberlitu v oblastech hustě zarostlých vegetací ukázalo, že dotyčný pandán roste zřejmě jen v zemi přímo nad nalezišti kimberlitu. Vědci teď hodlají prověřit vztah mezi pandánem a kimberlitem. Budou také zkoušet hledat tento pandán na leteckých či satelitních snímcích a zjišťovat, zda podobně užitečné druhy pandánů nerostou i na jiných kontinentech, nežli je Afrika.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Economic Geology

  • Zdroj fotografií: Marco Schmidt / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907