Jak najít příbytek v pralese: Zvláštní soužití masožravky a netopýra

10.07.2015 - Stanislav Mihulka

Bornejská láčkovka našla společný zájem s malým netopýrem kerivulou


Reklama

Na Borneu roste masožravá láčkovka Nepenthes hemsleyana, která si vytvořila doopravdy zvláštní vztah s místním netopýrem kerivulou Hardwickeovou. Tahle láčkovka, narozdíl od svých příbuzných, neláká hmyz a další živočichy, aby je utopila a strávila ve svých pastech, tedy láčkách.

Dala se dohromady s malým netopýrem, kterému nabízí solidní přístřeší se stabilním mikroklimatem a s mnohem méně parazity. Kerivula ji za to poskytuje svůj trus, co je plný dusíku. Právě dusík bývá pro masožravé rostliny nedostatkovým zbožím a dotyčná láčkovka díky netopýrovi pokrývá třetinu své spotřeby tohoto důležitého prvku.

Vztah láčkovky a kerivuly je natolik oboustranně výhodný, že si láčkovka vyvinula speciální tvar láček, aby je netopýr v pralese snadněji našel svým sonarem. Ten zase pracuje na nejvyšší frekvenci ze všech netopýřích sonarů, což vědci rovněž považují za přizpůsobení pro hledání láčkovek v hustém porostu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Cell Press, Current Biology

  • Zdroj fotografií: Vincent Bazile / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907