Jak najít příbytek v pralese: Zvláštní soužití masožravky a netopýra

10.07.2015 - Stanislav Mihulka

Bornejská láčkovka našla společný zájem s malým netopýrem kerivulou


Reklama

Na Borneu roste masožravá láčkovka Nepenthes hemsleyana, která si vytvořila doopravdy zvláštní vztah s místním netopýrem kerivulou Hardwickeovou. Tahle láčkovka, narozdíl od svých příbuzných, neláká hmyz a další živočichy, aby je utopila a strávila ve svých pastech, tedy láčkách.

Dala se dohromady s malým netopýrem, kterému nabízí solidní přístřeší se stabilním mikroklimatem a s mnohem méně parazity. Kerivula ji za to poskytuje svůj trus, co je plný dusíku. Právě dusík bývá pro masožravé rostliny nedostatkovým zbožím a dotyčná láčkovka díky netopýrovi pokrývá třetinu své spotřeby tohoto důležitého prvku.

Vztah láčkovky a kerivuly je natolik oboustranně výhodný, že si láčkovka vyvinula speciální tvar láček, aby je netopýr v pralese snadněji našel svým sonarem. Ten zase pracuje na nejvyšší frekvenci ze všech netopýřích sonarů, což vědci rovněž považují za přizpůsobení pro hledání láčkovek v hustém porostu.

  • Zdroj textu:

    Cell Press, Current Biology

  • Zdroj fotografií: Vincent Bazile / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907