Jak nám mohou uškodit sluneční erupce?

06.06.2015 - Michal Švanda


Reklama

Sluneční aktivita ovlivňuje zejména rádiové spojení, elektroniku a vodivé prvky. Rentgenové fotony i vysokoenergetické nabité částice ionizují vrstvy vysoké atmosféry, čímž se podílejí na rušení šíření rádiových vln. Dlouhovlnná komunikace je pak obtížná až nemožná, navigační systémy (radiomajáky i GPS) nepřesné. Nalétající oblak plazmatu vyvržený při erupci interaguje s magnetickým polem Země, dochází k významným změnám systému elektrických proudů v magnetosféře a ionosféře Země, jež indukují elektrické proudy i na zemském povrchu a na silových vodičích (na dlouhých vedeních elektrického proudu, na ropovodech, plynovodech a komunikačních kabelech). Tyto proudy mají za následek přetěžování elektrických transformátorů, vedoucí v krajním případě k jejich zničení a často ke kolapsu části rozvodné sítě, narušení protikorozní ochrany potrubního vedení a ovlivňují také kritické zabezpečovací systémy. 

V kosmickém prostoru představují nalétající ionizované částice hrozbu pro elektroniku na družicích. Zkracují životnost slunečních panelů, tedy zdroje energie. Částice mohou překlopit stav paměťové buňky v čipech palubní elektroniky a vyvolat výjimku v běhu palubního softwaru. Izolované části družic jsou nabíjeny na vysoké potenciály, jež se při překročení kritické hranice vyrovnávají obloukovým výbojem, s ničivým vlivem na palubní přístroje. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 5/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907