Reklama


Jak nám mohou uškodit sluneční erupce?

06.06.2015 - Michal Švanda


Reklama

Sluneční aktivita ovlivňuje zejména rádiové spojení, elektroniku a vodivé prvky. Rentgenové fotony i vysokoenergetické nabité částice ionizují vrstvy vysoké atmosféry, čímž se podílejí na rušení šíření rádiových vln. Dlouhovlnná komunikace je pak obtížná až nemožná, navigační systémy (radiomajáky i GPS) nepřesné. Nalétající oblak plazmatu vyvržený při erupci interaguje s magnetickým polem Země, dochází k významným změnám systému elektrických proudů v magnetosféře a ionosféře Země, jež indukují elektrické proudy i na zemském povrchu a na silových vodičích (na dlouhých vedeních elektrického proudu, na ropovodech, plynovodech a komunikačních kabelech). Tyto proudy mají za následek přetěžování elektrických transformátorů, vedoucí v krajním případě k jejich zničení a často ke kolapsu části rozvodné sítě, narušení protikorozní ochrany potrubního vedení a ovlivňují také kritické zabezpečovací systémy. 

V kosmickém prostoru představují nalétající ionizované částice hrozbu pro elektroniku na družicích. Zkracují životnost slunečních panelů, tedy zdroje energie. Částice mohou překlopit stav paměťové buňky v čipech palubní elektroniky a vyvolat výjimku v běhu palubního softwaru. Izolované části družic jsou nabíjeny na vysoké potenciály, jež se při překročení kritické hranice vyrovnávají obloukovým výbojem, s ničivým vlivem na palubní přístroje. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 5/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

S koncepcí ještěřích lidí ovládajících svět přišel britský spisovatel a původně profesionální fotbalista David Icke. Řadí mezi ně i George W.  Bushe nebo královnu Alžbětu II.

Zajímavosti
Zajímavosti

Alchymie byla pro Paracelsa prostředkem k přípravě léků

Historie

Příslušníci 1. divize námořní pěchoty sledují útok letounů F4U Corsair napalmem na čínské pozice v prosinci 1950. Součinnost letectva a pěchoty se po počátečních zmatcích podařilo zdokonalit

 

Válka
Zajímavosti

Nově objevený peptid z tabáku by se mohl stát účinným antibiotikem

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907