Jak natrénovat operaci mozku? Na 3D tištěném modelu mozkových cév

26.11.2015 - Stanislav Mihulka

3D tisk pomáhá pacientům s extrémně komplikovanými obtížemi


Reklama

Obyvatelka New Yorku Theresa Flintová zašla do nemocnice kvůli zhoršujícím se bolestem hlavy a ztrátě zraku. Lékaři ji našli mozkové aneurysma, tedy výduť mozkových tepen, rozšířené místo, které hrozí protržením a masivním krvácením do mozku.

Když Flintové proskenovali mozek počítačovou tomografií, tak zjistili, že aneurysma je komplikované a nelze jej vyřešit klasickým způsobem. Odborníci se ale nenechali zastrašit, model aneurysmatu si vytiskli na 3D tiskárně s pomocí společnosti Stratasys, a důkladně si ho prostudovali.

Řešením byla složitá operace. Lékaři si s extrémně nepravidelným aneurysmatem poradili a opět tím prokázali, že 3D tisk může sehrát rozhodující roli v záchraně života pacientů s komplikovanými obtížemi.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Stratasys / YouTube

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907