Jak natrénovat operaci mozku? Na 3D tištěném modelu mozkových cév

26.11.2015 - Stanislav Mihulka

3D tisk pomáhá pacientům s extrémně komplikovanými obtížemi


Reklama

Obyvatelka New Yorku Theresa Flintová zašla do nemocnice kvůli zhoršujícím se bolestem hlavy a ztrátě zraku. Lékaři ji našli mozkové aneurysma, tedy výduť mozkových tepen, rozšířené místo, které hrozí protržením a masivním krvácením do mozku.

Když Flintové proskenovali mozek počítačovou tomografií, tak zjistili, že aneurysma je komplikované a nelze jej vyřešit klasickým způsobem. Odborníci se ale nenechali zastrašit, model aneurysmatu si vytiskli na 3D tiskárně s pomocí společnosti Stratasys, a důkladně si ho prostudovali.

Řešením byla složitá operace. Lékaři si s extrémně nepravidelným aneurysmatem poradili a opět tím prokázali, že 3D tisk může sehrát rozhodující roli v záchraně života pacientů s komplikovanými obtížemi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Stratasys / YouTubeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907