Jak natrénovat operaci mozku? Na 3D tištěném modelu mozkových cév

26.11.2015 - Stanislav Mihulka

3D tisk pomáhá pacientům s extrémně komplikovanými obtížemi


Reklama

Obyvatelka New Yorku Theresa Flintová zašla do nemocnice kvůli zhoršujícím se bolestem hlavy a ztrátě zraku. Lékaři ji našli mozkové aneurysma, tedy výduť mozkových tepen, rozšířené místo, které hrozí protržením a masivním krvácením do mozku.

Když Flintové proskenovali mozek počítačovou tomografií, tak zjistili, že aneurysma je komplikované a nelze jej vyřešit klasickým způsobem. Odborníci se ale nenechali zastrašit, model aneurysmatu si vytiskli na 3D tiskárně s pomocí společnosti Stratasys, a důkladně si ho prostudovali.

Řešením byla složitá operace. Lékaři si s extrémně nepravidelným aneurysmatem poradili a opět tím prokázali, že 3D tisk může sehrát rozhodující roli v záchraně života pacientů s komplikovanými obtížemi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Stratasys / YouTube

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907