Vědci se snaží rozluštit nesmírně cenné texty na papyrech knihovny v antickém Herkulaneu, které upekl výbuch Vesuvu v roce 79
Když v roce 79 našeho letopočtu došlo na území antického Říma k ohromující erupci sopky Vesuv, při níž byly zničeny slavné Pompeje, tak kvetoucí čtyřtisícové město Herculaneum na dohled od Vesuvu sežehl smrtící pyroklastický proud.
Děsivě rychlé a žhavé mračno sopečných plynů, kousků lávy a sopečného popela o teplotě až 500 °C v noci náhle zahubilo všechny obyvatele Herculanea a zdevastovalo jeho přepychové domy. Místo zkázy pak v následujících dnech zakrylo 30 metrů sopečného popela ze chřtánu Vesuvu.
Jak běžela staletí, ze strašlivé tragédie se nakonec stala skvělá příležitost pro archeology, kteří díky ní mohou nahlédnout do dávno zmizelého světa starověku. Ačkoliv jsou Pompeje známější, v Herculaneu toho zůstalo zachováno ještě mnohem víc. Mezi poklady Herculanea je odborníky vysoce ceněna soukromá knihovna s téměř dvěma tisíci naprosto unikátními papyrovými svitky, která byla objevena v jedné bohaté vile.
Rozmotané svitky měří 6 až 9 metrů a každý z nich obsahuje kolem tří tisíc slov. Je mezi nimi například část jinak nezachovaného spisu řeckého filozofa Epikúra „O přírodě“. Bylo by úžasné si je přečíst, potíž je ale v tom, že svitky z Vesuvu kompletně zuhelnatěly žárem pyroklastického proudu. Jako by je někdo velmi důkladně upekl.
Od objevu svitků v polovině 18. století, kdy jich byla řada zničena, se odborníci snaží upečené papyry rozmotat a přečíst. Je to ale nesmírně těžké. Zatím se to povedlo jen u části svitků. Ke slovu ale postupně přicházejí pokročilé technologie zobrazování, s nimiž je možné číst i v nerozbalených svitcích. Nově se o to pokusil tým, který vedl Vito Mocella z neapolského Institutu Mikroelektroniky a mikrosystémů. Rentgenovým zobrazováním s využitím fázového kontrastu se jim v nerozbaleném svitku povedlo přečíst pár slov a písmen.
Je to úspěch, ale Mocella a spol. svoji metodu stále nepovažují za ideální. Momentálně se jí snaží ještě vylepšit, aby s ní bylo možné přečíst ještě více ztraceného textu. Nerozbalených svitků z Vesuvu je ještě mnoho a jistě stojí za to.
Nature Communications
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)