Jak přečíst zuhelnatělé svitky z Vesuvu? Rentgenem!

26.01.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci se snaží rozluštit nesmírně cenné texty na papyrech knihovny v antickém Herkulaneu, které upekl výbuch Vesuvu v roce 79


Reklama

Když v roce 79 našeho letopočtu došlo na území antického Říma k ohromující erupci sopky Vesuv, při níž byly zničeny slavné Pompeje, tak kvetoucí čtyřtisícové město Herculaneum na dohled od Vesuvu sežehl smrtící pyroklastický proud.

Děsivě rychlé a žhavé mračno sopečných plynů, kousků lávy a sopečného popela o teplotě až 500 °C v noci náhle zahubilo všechny obyvatele Herculanea a zdevastovalo jeho přepychové domy. Místo zkázy pak v následujících dnech zakrylo 30 metrů sopečného popela ze chřtánu Vesuvu.

Úžasný poklad v knihovně

Jak běžela staletí, ze strašlivé tragédie se nakonec stala skvělá příležitost pro archeology, kteří díky ní mohou nahlédnout do dávno zmizelého světa starověku. Ačkoliv jsou Pompeje známější, v Herculaneu toho zůstalo zachováno ještě mnohem víc. Mezi poklady Herculanea je odborníky vysoce ceněna soukromá knihovna s téměř dvěma tisíci naprosto unikátními papyrovými svitky, která byla objevena v jedné bohaté vile.

Rozmotané svitky měří 6 až 9 metrů a každý z nich obsahuje kolem tří tisíc slov. Je mezi nimi například část jinak nezachovaného spisu řeckého filozofa Epikúra „O přírodě“. Bylo by úžasné si je přečíst, potíž je ale v tom, že svitky z Vesuvu kompletně zuhelnatěly žárem pyroklastického proudu. Jako by je někdo velmi důkladně upekl.

S rentgenem na nerozbalené svitky

Od objevu svitků v polovině 18. století, kdy jich byla řada zničena, se odborníci snaží upečené papyry rozmotat a přečíst. Je to ale nesmírně těžké. Zatím se to povedlo jen u části svitků. Ke slovu ale postupně přicházejí pokročilé technologie zobrazování, s nimiž je možné číst i v nerozbalených svitcích. Nově se o to pokusil tým, který vedl Vito Mocella z neapolského Institutu Mikroelektroniky a mikrosystémů. Rentgenovým zobrazováním s využitím fázového kontrastu se jim v nerozbaleném svitku povedlo přečíst pár slov a písmen.

Je to úspěch, ale Mocella a spol. svoji metodu stále nepovažují za ideální. Momentálně se jí snaží ještě vylepšit, aby s ní bylo možné přečíst ještě více ztraceného textu. Nerozbalených svitků z Vesuvu je ještě mnoho a jistě stojí za to.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Nature Communications

  • Zdroj fotografií: University of Kentucky, Mocella et al. (2015), Nature Communications

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907