Jak přečíst zuhelnatělé svitky z Vesuvu? Rentgenem!

26.01.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci se snaží rozluštit nesmírně cenné texty na papyrech knihovny v antickém Herkulaneu, které upekl výbuch Vesuvu v roce 79


Reklama

Když v roce 79 našeho letopočtu došlo na území antického Říma k ohromující erupci sopky Vesuv, při níž byly zničeny slavné Pompeje, tak kvetoucí čtyřtisícové město Herculaneum na dohled od Vesuvu sežehl smrtící pyroklastický proud.

Děsivě rychlé a žhavé mračno sopečných plynů, kousků lávy a sopečného popela o teplotě až 500 °C v noci náhle zahubilo všechny obyvatele Herculanea a zdevastovalo jeho přepychové domy. Místo zkázy pak v následujících dnech zakrylo 30 metrů sopečného popela ze chřtánu Vesuvu.

Úžasný poklad v knihovně

Jak běžela staletí, ze strašlivé tragédie se nakonec stala skvělá příležitost pro archeology, kteří díky ní mohou nahlédnout do dávno zmizelého světa starověku. Ačkoliv jsou Pompeje známější, v Herculaneu toho zůstalo zachováno ještě mnohem víc. Mezi poklady Herculanea je odborníky vysoce ceněna soukromá knihovna s téměř dvěma tisíci naprosto unikátními papyrovými svitky, která byla objevena v jedné bohaté vile.

Rozmotané svitky měří 6 až 9 metrů a každý z nich obsahuje kolem tří tisíc slov. Je mezi nimi například část jinak nezachovaného spisu řeckého filozofa Epikúra „O přírodě“. Bylo by úžasné si je přečíst, potíž je ale v tom, že svitky z Vesuvu kompletně zuhelnatěly žárem pyroklastického proudu. Jako by je někdo velmi důkladně upekl.

S rentgenem na nerozbalené svitky

Od objevu svitků v polovině 18. století, kdy jich byla řada zničena, se odborníci snaží upečené papyry rozmotat a přečíst. Je to ale nesmírně těžké. Zatím se to povedlo jen u části svitků. Ke slovu ale postupně přicházejí pokročilé technologie zobrazování, s nimiž je možné číst i v nerozbalených svitcích. Nově se o to pokusil tým, který vedl Vito Mocella z neapolského Institutu Mikroelektroniky a mikrosystémů. Rentgenovým zobrazováním s využitím fázového kontrastu se jim v nerozbaleném svitku povedlo přečíst pár slov a písmen.

Je to úspěch, ale Mocella a spol. svoji metodu stále nepovažují za ideální. Momentálně se jí snaží ještě vylepšit, aby s ní bylo možné přečíst ještě více ztraceného textu. Nerozbalených svitků z Vesuvu je ještě mnoho a jistě stojí za to.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Nature Communications

  • Zdroj fotografií: University of Kentucky, Mocella et al. (2015), Nature CommunicationsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907