Jak přečíst zuhelnatělé svitky z Vesuvu? Rentgenem!

26.01.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci se snaží rozluštit nesmírně cenné texty na papyrech knihovny v antickém Herkulaneu, které upekl výbuch Vesuvu v roce 79


Reklama

Když v roce 79 našeho letopočtu došlo na území antického Říma k ohromující erupci sopky Vesuv, při níž byly zničeny slavné Pompeje, tak kvetoucí čtyřtisícové město Herculaneum na dohled od Vesuvu sežehl smrtící pyroklastický proud.

Děsivě rychlé a žhavé mračno sopečných plynů, kousků lávy a sopečného popela o teplotě až 500 °C v noci náhle zahubilo všechny obyvatele Herculanea a zdevastovalo jeho přepychové domy. Místo zkázy pak v následujících dnech zakrylo 30 metrů sopečného popela ze chřtánu Vesuvu.

Úžasný poklad v knihovně

Jak běžela staletí, ze strašlivé tragédie se nakonec stala skvělá příležitost pro archeology, kteří díky ní mohou nahlédnout do dávno zmizelého světa starověku. Ačkoliv jsou Pompeje známější, v Herculaneu toho zůstalo zachováno ještě mnohem víc. Mezi poklady Herculanea je odborníky vysoce ceněna soukromá knihovna s téměř dvěma tisíci naprosto unikátními papyrovými svitky, která byla objevena v jedné bohaté vile.

Rozmotané svitky měří 6 až 9 metrů a každý z nich obsahuje kolem tří tisíc slov. Je mezi nimi například část jinak nezachovaného spisu řeckého filozofa Epikúra „O přírodě“. Bylo by úžasné si je přečíst, potíž je ale v tom, že svitky z Vesuvu kompletně zuhelnatěly žárem pyroklastického proudu. Jako by je někdo velmi důkladně upekl.

S rentgenem na nerozbalené svitky

Od objevu svitků v polovině 18. století, kdy jich byla řada zničena, se odborníci snaží upečené papyry rozmotat a přečíst. Je to ale nesmírně těžké. Zatím se to povedlo jen u části svitků. Ke slovu ale postupně přicházejí pokročilé technologie zobrazování, s nimiž je možné číst i v nerozbalených svitcích. Nově se o to pokusil tým, který vedl Vito Mocella z neapolského Institutu Mikroelektroniky a mikrosystémů. Rentgenovým zobrazováním s využitím fázového kontrastu se jim v nerozbaleném svitku povedlo přečíst pár slov a písmen.

Je to úspěch, ale Mocella a spol. svoji metodu stále nepovažují za ideální. Momentálně se jí snaží ještě vylepšit, aby s ní bylo možné přečíst ještě více ztraceného textu. Nerozbalených svitků z Vesuvu je ještě mnoho a jistě stojí za to.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Nature Communications

  • Zdroj fotografií: University of Kentucky, Mocella et al. (2015), Nature Communications

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907