Jak předpovědět sebevraždu? Genetickým testem ze vzorku krve

31.08.2015 - Stanislav Mihulka

K odhalení vážných sebevražedných tendencí stačí trocha krve a dotazník


Reklama

Sebevraždy představují jen malé procento úmrtí, například v ČR to bývají necelé 2 tisíce případů ročně. Ale každého života je škoda a jistě by nebylo špatné sebevražedné tendence spolehlivě odhalit předem.

Alexander Niculescu z Univerzity v Indianě vyvinul postup, díky němuž pomocí dotazníku a genetického testu ze vzorku odebrané krve (který zjišťuje aktivitu několika kritických genů) dovede předpovědět sebevraždu s přesností na 92 procent.

Niculescu ho vypracoval pro muže, ale podle předběžných výsledků funguje i pro ženy. Otázkou samozřejmě je, co dělat, když tento test u někoho předpoví sebevraždu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Molecular Psychology

  • Zdroj fotografií: Tannim101 / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907