Jak překonat extrémní kinetózu? Pouštěním elektrického proudu do mozku

07.09.2015 - Stanislav Mihulka

Slabý elektrický proud by se mohl stát pomocníkem proti silně rozvinuté nemoci z pohybu


Reklama

Většina z nás už občas zažila kinetózu, čili nevolnost z neobvyklého pohybu, třeba v letadle, na lodi anebo na horské dráze. Někteří lidé ale trpí extrémní formou kinetózy i při relativně mírných pohybech.

Taková kinetóza má zásadní vliv na celý život a je obtížné se s ní vyrovnat. Existují sice nějaké léky, jejich použití ale obvykle vede k ospalosti a dalším nechtěným účinkům. Vědci Imperial College London proto přišli s poměrně radikálním řešením.

Lidem s extrémní kinetózou nasadili na hlavu elektrody a po dobu 10 minut jim pouštěli do mozku mírný elektrický proud. Tímto způsobem utlumili činnost mozku v oblastech, které jsou zodpovědné za vnímání pohybu. Když potom na simulátorech pohybu ověřili úspěšnost léčby, tak první výsledky byly dost slibné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Imperial College London

  • Zdroj fotografií: Imperial College London

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907