Křemíkové nanoostny jsou skvělé k přeprogramování živých buněk

01.04.2015 - Stanislav Mihulka

Nanoostny z křemíku proniknou do živé buňky a vstříknou do ní genetický materiál. Nová nanotechnologie by mohla nalézt široké uplatnění v medicíně


Reklama

Vědci už dlouho pracují na tom, aby do živých buněk dostali DNA s požadovanou genetickou informací. Za tu dobu se objevila řada různých, více nebo méně úspěšných metod. Stále je ale co zlepšovat.

Tým, který vedli odborníci Královské univerzity v Londýně, nedávno vymyslel zajímavou nanotechnologii, která umožňuje dostat do buněk genetický materiál pomocí biologicky rozložitelných křemíkových nanoostnů. Nanoostny proniknou skrz buněčnou membránu a propašují dovnitř slušné množství DNA, která pak zařídí potřebné přeprogramování buňky. Nanoostny se za dva dny po použití rozloží na neškodné látky. Je to docela jednoduché řešení, ale funguje to.

Přeprogramování buněk pomocí nanoostnů by mohlo mít velkou budoucnost. Vědci si umějí představit třeba důmyslné obvazy s těmito nanoostny, které se budou používat k léčbě těžkých popálenin. Nanoostny by v takovém případě přeprogramovaly buňky pokožky pacienta, aby netvořily jizvy, ale zdravou kůži. Podobné vychytávky by mohly pomoct při transplantacích orgánů i v mnoha dalších případech.

  • Zdroj textu:

    Imperial College London, Nature Nanomaterials

  • Zdroj fotografií: Imperial College London

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Když se elektromobily nemohou nabíjet z rozvodné sítě, může energie jet za nimi – díky mobilním stanicím.

Věda

Planeta K2-315b je příliš horká na to, aby na ní mohl existovat život pozemského typu.

Vesmír

Istrijské městečko Motovun je samo o sobě krásným místem. Lanýže jsou jen jedním z dalších lákadel.

Zajímavosti

Plejtvákovec šedý dosahuje délky 12-15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje v průměru mezi 25 a 28 tunami, maximum je 40 tun.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907