Pohyb je zdravý. V Turecku se ale rozhodli donutit občany k fyzické aktivitě rovnou nařízením. Místo jezdění výtahem tak budou muset lidé chodit po schodech
V Edirnské provincii na západě Turecka představuje zřejmě obezita stejně výrazný problém jako v zemích západní Evropy. Guvernér Dursun Ali Şahin proto usoudil, že lidem prospěje trocha pohybu. Aby je „zvedl ze židlí“, zakázal ve veřejných budovách používání výtahu v prvních třech podlažích. Z nařízení platí některé výjimky: nebude se vymáhat v nemocnicích a od chůze po schodech mají být i v ostatních budovách osvobozeni staří a nemocní.
Şahin o prospěšnosti svého nápadu pro zdraví Turků nepochybuje a v budoucnu jej chce uplatnit také v soukromých objektech. Aby jeho vůli nikdo neobcházel, vznikne funkce tzv. výtahových dohlížitelů, kteří zajistí, že výtahy nebudou zneužívat zdraví, leč pohodlní občané. Opatření má nejen zlepšit kondici obyvatel, ale i podpořit osvětu o zdravém životním stylu a ušetřit energii.
U guvernéra přitom nejde o jediný krok tímto směrem. Už dříve zakázal v kavárnách sladit tradiční tureckou kávu více než jednou kostkou cukru. Lidé si ale určitě najdou cestu, jak jeho bizarní zákazy obejít. V případě výtahového embarga jeden z komentářů na sociálních sítích zněl: „Lidé prostě vyjedou do čtvrtého patra, a pak jen sejdou níž.“
100+1 zahraniční zajímavost
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.