Jak se bránit dopadům meteoritů: Evropa chystá plán obrany

15.01.2015 - Martin Reichman

Čeljabinský meteor, který před rokem způsobil poměrně rozsáhlé škody, vystrašil vědce natolik, že chystají plán obrany


Reklama

Každý, kdo viděl film Armagedon ví, že meteority jsou nebezpečné. Již během loňského léta proto NASA sestavila mapu potenciálně nebezpečných objektů, ve které jsou zahrnuty všechny nebezpečné objekty větší než 140 metrů. Špatnou zprávou je, že těchto potenciálně nebezpečných těles se v blízkosti Země nachází více než 1 400. Naopak dobrou zprávou je, že minimálně pro příštích 100 let se nemáme čeho bát.

Evropa chystá plány

V klidu ale rozhodně není Evropská vesmírná agentura, která nedávno zorganizovala dvoudenní setkání odborníků, na kterém se probíraly možnosti obrany před dopadem nebezpečných meteorů a dalších objektů. ESA na rozdíl od americké agentury věnovala pozornost i objektům výrazně menším, Čeljabinský meteor totiž v době vstupu do atmosféry měřil jen 19 metrů.

Odborníci se na setkání shodli na tom, že vzhledem k velkému množství proměnných (různá velikost, rychlost, hmotnost, složení a rychlost dopadu), není možné jednoznačně předpovědět následky dopadu, za klíčový ale považují časový úsek 30 dnů až 1 hodiny před potenciálním dopadem.

Po zkušenostech z Čeljabinsku vědci doporučují nezdržovat se v blízkosti oken a přesunout se do bezpečných částí budov. Odborníci nyní budou připravovat seznam doporučení, jak se chovat v případě blížícího se meteoru, či jiného vesmírného objektu. Podobný manuál existuje například pro varování před tornády. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: NASA, Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907