Jak se bránit dopadům meteoritů: Evropa chystá plán obrany

15.01.2015 - Martin Reichman

Čeljabinský meteor, který před rokem způsobil poměrně rozsáhlé škody, vystrašil vědce natolik, že chystají plán obrany


Reklama

Každý, kdo viděl film Armagedon ví, že meteority jsou nebezpečné. Již během loňského léta proto NASA sestavila mapu potenciálně nebezpečných objektů, ve které jsou zahrnuty všechny nebezpečné objekty větší než 140 metrů. Špatnou zprávou je, že těchto potenciálně nebezpečných těles se v blízkosti Země nachází více než 1 400. Naopak dobrou zprávou je, že minimálně pro příštích 100 let se nemáme čeho bát.

Evropa chystá plány

V klidu ale rozhodně není Evropská vesmírná agentura, která nedávno zorganizovala dvoudenní setkání odborníků, na kterém se probíraly možnosti obrany před dopadem nebezpečných meteorů a dalších objektů. ESA na rozdíl od americké agentury věnovala pozornost i objektům výrazně menším, Čeljabinský meteor totiž v době vstupu do atmosféry měřil jen 19 metrů.

Odborníci se na setkání shodli na tom, že vzhledem k velkému množství proměnných (různá velikost, rychlost, hmotnost, složení a rychlost dopadu), není možné jednoznačně předpovědět následky dopadu, za klíčový ale považují časový úsek 30 dnů až 1 hodiny před potenciálním dopadem.

Po zkušenostech z Čeljabinsku vědci doporučují nezdržovat se v blízkosti oken a přesunout se do bezpečných částí budov. Odborníci nyní budou připravovat seznam doporučení, jak se chovat v případě blížícího se meteoru, či jiného vesmírného objektu. Podobný manuál existuje například pro varování před tornády. 

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: NASA, Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907