Jak se bránit dopadům meteoritů: Evropa chystá plán obrany

15.01.2015 - Martin Reichman

Čeljabinský meteor, který před rokem způsobil poměrně rozsáhlé škody, vystrašil vědce natolik, že chystají plán obrany


Reklama

Každý, kdo viděl film Armagedon ví, že meteority jsou nebezpečné. Již během loňského léta proto NASA sestavila mapu potenciálně nebezpečných objektů, ve které jsou zahrnuty všechny nebezpečné objekty větší než 140 metrů. Špatnou zprávou je, že těchto potenciálně nebezpečných těles se v blízkosti Země nachází více než 1 400. Naopak dobrou zprávou je, že minimálně pro příštích 100 let se nemáme čeho bát.

Evropa chystá plány

V klidu ale rozhodně není Evropská vesmírná agentura, která nedávno zorganizovala dvoudenní setkání odborníků, na kterém se probíraly možnosti obrany před dopadem nebezpečných meteorů a dalších objektů. ESA na rozdíl od americké agentury věnovala pozornost i objektům výrazně menším, Čeljabinský meteor totiž v době vstupu do atmosféry měřil jen 19 metrů.

Odborníci se na setkání shodli na tom, že vzhledem k velkému množství proměnných (různá velikost, rychlost, hmotnost, složení a rychlost dopadu), není možné jednoznačně předpovědět následky dopadu, za klíčový ale považují časový úsek 30 dnů až 1 hodiny před potenciálním dopadem.

Po zkušenostech z Čeljabinsku vědci doporučují nezdržovat se v blízkosti oken a přesunout se do bezpečných částí budov. Odborníci nyní budou připravovat seznam doporučení, jak se chovat v případě blížícího se meteoru, či jiného vesmírného objektu. Podobný manuál existuje například pro varování před tornády. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: NASA, Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907