Jak se žákům ve škole nejlépe učí a přemýšlí? Ve stoje!

26.04.2015 - Stanislav Mihulka

Podle nového výzkumu dávají žáci větší pozor, když ve třídě stojí. A taky je to pro ně zdravější


Reklama

Chcete vymyslet něco kloudného a nejde to? Zkuste to ve stoje. Vědci zjistili, že žáci dávají ve škole víc pozor a snadněji se vzdělávají, když se učí ve školních lavicích, u kterých se stojí. Během výzkumu po celý školní rok sledovali tři stovky žáků druhé až čtvrté třídy.

Pracovní stoly „na stojáka“ původně upoutaly pozornost vědců jako vychytávka k omezení dětské obezity a také ke snížení zatížení páteře. Dřívější studie potvrzují, že žáci, kteří ve škole stojí, spálí o 15 procent více kalorií, a když jsou obézní, tak dokonce 25 procent. Při dřívějších výzkumech si také vědci všimli, že žáci ve stoje lépe vnímají.

Nový výzkum se proto zaměřil porovnání studijních výsledků ve třídách se školními lavicemi, u kterých se stojí, se třídami, v nichž se sedí. Vše nasvědčuje tomu, že učení ve stoje znatelně omezuje problémy s chováním a udržením pozornosti během výuky. Ve stoje se učí lépe a také je to zdravější.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Texas A&M University

  • Zdroj fotografií: Spacecat

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907