Ukřižovaný Kanaďan 1915: Jak se rodí nenávist

07.01.2015 - Tomáš Bártek

Britské noviny  The Times přinesly 15. května 1915 šokující příběh, jenž se prý odehrál v dubnu 1915 při bojích ve výběžku fronty u Yper. Na spojenecké vojáky tu měla čekat děsivá scéna – na vratech venkovské stodoly visela ukřižovaná mrtvola kanadského vojáka


Reklama

Vlády znesvářených zemí dobře věděly, že vhodnou motivaci vojáků i vlastního veřejného mínění k velkým obětem v boji poskytne nejen vybičovaná pozitivní propaganda, zdůrazňující slávu a historii vlastní země, spojovaná navíc s iluzí „spravedlnosti a oprávněnosti“ vedení války. Do manipulace se širokou veřejností proto politici i armádní generalita zapojili rovněž mnohem špinavější formu manipulace, apelující na nejnižší lidské pudy.

Srdce váhavců měly účinně zasáhnout „zaručené“ historky o neslýchané krutosti nepřítele, jejichž skutečnou pravdivostí se tehdy nikdo příliš nezabýval. V této atmosféře se zrodil i následující příběh, posilující ve vojácích Dohody odhodlání porazit barbarského soupeře. Dosavadní bolestně reálné zprávy o německých masakrech belgických civilistů totiž přestávaly na bojující muže působit.

Ukřižovaný za pomoci bajonetů

Jednoho jarního dne roku 1915 pak údajně došlo k nálezu mrtvoly neznámého vojáka, jehož ze světa nesprovodily nepřítelovy kulky, ale starověký způsob popravy – ukřižování. Němci zmučený Kanaďan měl v Belgii sloužit v hodnosti vojína. K přibití nebohého muže v oblasti dlaní a šíje prý posloužily vrahům standardní bajonety pušek Mauser (Seitengewehr 98/05), tedy zbraně s poměrně širokou čepelí.

Příběh o nové německé zvůli se rychle šířil jak spojeneckými zákopy, tak dalekým zázemím. Skutečnou pravdu se ale nikdo ověřit nepokoušel – přes uveřejnění zprávy v nejčtenějších britských novinách nedošlo ani k žádnému ofi ciálnímu vyšetřování tohoto válečného zločinu, neznámá zůstávala také totožnost oběti. Legenda o ukřižovaném mohla začít žít vlastním životem; a tak čtyři dny po jejím skandálním zveřejnění poslal jeden z bojujících Kanaďanů své manželce dopis s tím, že ukřižovaných bylo celkem šest. Jestliže Kristův kříž nesl nápis o „židovském králi“, Kanaďané měli mít na tělech tabulky s nápisy: „Zůstaňte doma, v Kanadě.“ Jiný kanadský voják vzpomínal na šeptandou sdělený příběh o Kanaďanovi, přitlučeném v zákopu velkými hřeby na masivní prkna.

Děsivá scenérie měla ospravedlnit následně vydaný rozkaz, potvrzený kanadskými důstojníky: „Neberte žádné zajatce, postřílejte ty hajzly nebo je pobijte bodáky!“ Britští historikové dnes považují celou záležitost za jednoznačný propagandistický výmysl, ovšem ještě roku 1918 poskytla inspiraci britskému umělci Francisi Derwent Woodovi při tvorbě bronzového sousoší „Kanadská Golgota“ s ukřižovaným vojákem země javorového listu i škodolibě se smějícími Němci. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907