Jak se spouští na vodu bojová loď: USS Little Rock má po 71 letech nástupce

20.07.2015 - Martin Reichman


Reklama

Původní lehký křižník USS Little Rock byl na vodu spuštěn již před 71 lety. Loď se účastnila bojů v 2. světové válce, po které byla ale z výzbroje amerického námořnictva dočasně vyřazena. V roce 1949 se dočkala znovuoživení a sloužila ještě dlouhých 27 let. Nyní přišel čas pokračovatele slavné lodi - ve Wisconsinu byla v sobotu na vodu spuštěna nová lehká bojová loď USS Little Rock.

Novinka z dílny Lockheed Martin je přibližně o 40% menší než její předchůdkyně. Na délku měří 115 metrů a má zhruba třetinový výtlak. Je ale podstatně rychlejší, nový Little Rock dokáže plout rychlostí přes 80 kilometrů v hodině a ve výbavě jí nechybí nejmodernější systémy. Loď, jejíž výroba stála přibližně 330 milionů dolarů (zhruba 8 miliard korun) bude nasazena v oblasti Singapuru.

Spuštění USS Little Rock z jiného úhlu

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907