Jak se vyhnout mořským bouřím? Pošlete loď tunelem!

23.04.2013 - Jan Fiala

Nově vydaný norský národní přepravní plán obsahuje na první pohled bláznivou myšlenku postavit 1,800 kilometru dlouhý vodní tunel, nebo snad podzemní kanál, pro velké námořní lodě.

<p>Aktuální australská výprava žlutých trabantů je prý tím nejdrsnějším, co tato vozidla zažila. Na druhou stranu pečené klokaní ocasy jsou prý lahůdka.</p>

Aktuální australská výprava žlutých trabantů je prý tím nejdrsnějším, co tato vozidla zažila. Na druhou stranu pečené klokaní ocasy jsou prý lahůdka.


Reklama

Nejde sice o první lodní tunel v dějinách (ten pochází už z roku 1679 a je součástí Francouzského Canal du Midi, který spojuje Atlantik se Středozemním mořem), ale poprvé by tunelem měly proplouvat opravdu velké lodě s výtlakem až 16 000 tun. Dno tunelu bude 12 metrů pod hladinou.

Poloostrov Stad je velice nebezpečnou oblastí norského pobřeží. Od roku 1945 v okolních vodách zahynulo při 46 nehodách celkem 33 lidí. Když norská vláda sečetla ekonomické výhody pro mořeplavce se snížením rizika, došla k závěru, že se tunel vyplatí postavit, a tak by se měl začít stavět už v roce 2018 a mohl by být dokončen už o čtyři roky později.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia, Skipstunnel.no, Maritime Connector

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907