Jak se zrodila nádherná Krabí mlhovina? Výbuchem supernovy

29.09.2014 - František Martinek

Krabí mlhovina byla prvním astronomickým objektem, který byl rozpoznán jako pozůstatek supernovy. Je známa už téměř celé tisíciletí


Reklama

Asi nejznámější pozorovanou supernovou byla exploze hvězdy v souhvězdí Býka zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. Na noční obloze pak byla pouhým okem viditelná ještě zhruba rok.

Podle dostupných záznamů tuto supernovu dalších téměř sedm set let nikdo nepozoroval. Teprve po vynalezení dalekohledu ji v roce 1731 objevil amatérský astronom John Bevis. Nezávisle ji 28. srpna 1758 znovuobjevil francouzský hvězdář Charles Messier. Dostala po něm název Messier 1 (zkráceně M1) a v roce 1844 byla pojmenována Krabí mlhovina na základě kresby lorda Rosse, na které připomínala nohy tohoto korýše. Od Země je vzdálena 6 500 světelných roků a její rozměr činí jedenáct světelných let, přičemž se stále zvětšuje rychlostí 1 500 km/s.

Pomocí radioteleskopu observatoře v Arecibu, který má průměr antény 305 m, zaznamenali astronomové 9. listopadu 1968 pravidelně pulzující rádiové záření přicházející z Krabí mlhoviny. Později se ukázalo, že jeho zdrojem je neutronová hvězda (tzv. pulzar) v nitru M1, jež rotuje rychlostí třicet otočení za sekundu. Průměr této hvězdy dosahuje pouhých 30 km, ovšem její hmotnost přesahuje hmotnost Slunce. Energie vyzařovaná tímto pulzarem je stotisíckrát větší než energie vyzařovaná naší hvězdou.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907