Jak spí zvířata? Někdo za letu, někdo hlavou dolů

06.06.2013 - Jaroslav Petr

V rozporu s obvyklou představou nespí většina ptáků na hnízdě. Ukládají se ke spánku ve větvích stromů či keřů. Prsty sevřou větev a šlachy se jim zaháknou za zvláštní výběžky, takže sevření prstů neuvolní, i když pták povolí příslušné svaly. A zajímavé polohy najdeme i u jiných zvířat


Reklama

Hlavu si ptáci většinou schovávají pod křídlo, ale tučňáci mají křídla tak malá, že si pod ně strkají aspoň zobák. Australským kasuárům křídla chybí úplně, a tak uložení hlavy pod křídlo alespoň předstírají. Někteří ptáci, například datlové, si stavějí zvláštní hnízda, která pak používají výhradně ke spaní. Opeřenci žijící v bezlesých oblastech (například v tundře nebo v polopoušti) spí na zemi. Rorýsi vyletí na noc do výšky až tří kilometrů a tam pak tráví noc spánkem za letu. Nejsou jediní. V letu dokáže spát i jiřička obecná a někteří rybáci. Skutečným výstředníkem je malý papoušek netopýří – spí zavěšený za jednu nohu hlavou dolů.

U některých zvířat najdeme obdobu lidské postele. Sloni ukládají ve spánku hlavu na „polštář“ z nahrabané vegetace. Vlci a lišky si podkládají pod hlavu huňatou oháňku. Mravenečník využívá ocas s dlouhými chlupy jako přikrývku. Divoké prase si z rostlin připravuje celé lože. Šimpanzi si na každou noc staví ve větvích nové hnízdo vystlané listím a někdy se listím i přikrývají. Mistry v přípravě ložnice jsou jihoameričtí listonosové. Tito netopýrům podobní savci nakoušou velký palmový list tak, že se zlomí a vytvoří stříšku chránící listonosa před deštěm.

TIP: Chlupáči v říši snů: Opravdu mají psi podobné sny jako lidé?

Roztodivné jsou i polohy, v jakých zvířata spí. Netopýři spí zavěšení hlavou dolů. Podobně spí na větvi v závěsu za všechny čtyři končetiny i lenochod. Pumy nebo levharti uléhají do koruny stromu na vodorovnou větev. Nohy jim přitom volně visí dolů. Psovité šelmy či medvědi spí podobně jako lidé – obracejí se na bok, na břicho i na záda. Jednu z nejkrkolomnějších pozic pro spánek zaujímá žirafa. Uléhá na zem s nohama pod sebou, krk má přitom buď vztyčený, nebo jej prohne dozadu v elegantním oblouku a hlavu si opře o zadek. Africké poloopice komby zase spí se stočenýma ušima. Mají jimi zakryté zvukovody, aby měly jistotu, že je nebude nic rušit.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907