Upíři ze skutečného světa jsou navzájem přátelští a své přátelství stvrzují krví
O reálných upírech, tedy amerických netopýrech, kteří se živí krví, se už dlouho ví, že si navzájem poskytují získanou krev. Obvykle se tak podporují příbuzní upíři. Zatím ale nebylo jasné, proč některé samičky poskytují krev i nepříbuzným upírům.
Biologové pozorovali skupinu upírů, provedli s nimi pár experimentů a zjistili, že upíří sdílejí krev s těmi, kteří jim ji předtím poskytli v nouzi. Jak se zdá, vyměňují si krev podobně jako teenageři smsky.
Upíři jsou na krvi životně závislí. Vysávání zvířat je ale obtížné a nebezpečné a občas se stane, že upír neuspěje. Pro hladové upíry je proto velice důležité mít přátele, kteří jim pomohou v nouzi.
IFL Science, Proceedings of the Royal Society B
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)