Jak si upíři nacházejí přátele? Darováním krve v nouzi

19.11.2015 - Stanislav Mihulka

Upíři ze skutečného světa jsou navzájem přátelští a své přátelství stvrzují krví


Reklama

O reálných upírech, tedy amerických netopýrech, kteří se živí krví, se už dlouho ví, že si navzájem poskytují získanou krev. Obvykle se tak podporují příbuzní upíři. Zatím ale nebylo jasné, proč některé samičky poskytují krev i nepříbuzným upírům.

Biologové pozorovali skupinu upírů, provedli s nimi pár experimentů a zjistili, že upíří sdílejí krev s těmi, kteří jim ji předtím poskytli v nouzi. Jak se zdá, vyměňují si krev podobně jako teenageři smsky.

Upíři jsou na krvi životně závislí. Vysávání zvířat je ale obtížné a nebezpečné a občas se stane, že upír neuspěje. Pro hladové upíry je proto velice důležité mít přátele, kteří jim pomohou v nouzi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Proceedings of the Royal Society B

  • Zdroj fotografií: Mokele / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907