Jak slaná je vlastně voda v mořích?

23.01.2015 - redakce 100+1


Reklama

Že je mořská voda slaná, je známý fakt, jak moc je ale vlastně slaná? Jak se měří slanost mořské vody a kolik soli je obsaženo ve světových oceánech?

Salinita, tedy slanost vody, je z vědeckého hlediska složitější problém, než by se na první pohled mohlo zdát. V zásadě by mělo stačit nabrat z daného moře nebo oceánu litr vody a zvážit soli, které po jejím vypaření zůstanou. Jsou tu ovšem dva zásadní problémy. Voda v oceánech a mořích (s výjimkou menších uzavřených vodních ploch) neustále proudí a promíchává se. Proto salinita z jednoho místa měřená ve dvou různých obdobích nebude téměř nikdy stejná.

Druhým problémem je, že substance na dně pomyslné litrové nádoby, která po vysušení tekutiny zůstane, nebude obsahovat pouze soli, ale i různé nečistoty a zbytky organismů. Salinita se tedy sice udává v gramech na litr, ale z uvedených důvodů je nutné brát tento údaj jen orientačně. Typicky obsahuje mořská voda zhruba 3,5 % soli, tedy kolem 35 gramů na litr. Slané vody přitom pokrývají asi 70 % zemského povrchu.

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) uvádí, že pokud by se veškerá mořská sůl rozprostřela po kontinentech, její vrstva by dosáhla tloušťky 166 metrů, což je výška čtyřicetipatrové budovy. Jiný příklad udává, že ze soli ve světových oceánech by bylo možné postavit 1,6 kilometru širokou a 290 kilometrů vysokou zeď kolem zemského rovníku. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců je cesta k Marsu přes Venuši rychlejší a levnější než přímá cesta Země – Mars.

Vesmír

Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.

Zajímavosti

Láska k Anně Boleynové vedla k Jindřichově rozluce s katolickou církví.

Historie

Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.

Věda

Třicet metrů dlouhý a čtyři metry široký most přes řeku Neretvu rozkázal postavit Sulejman Nádherný roku 1557 na místě starého dřevěného mostu zavěšeného na řetězech. Jeho stavba trvala devět let a vůbec nebylo jisté, že se jeho smělý oblouk, stoupající nad vodou do výšky 24 metrů, po odstranění lešení neprolomí. Most na jedné z prvních fotografií z roku 1913 (kolorováno).

Zajímavosti

Němečtí úderníci dokázali využít těžké kulomety i jako ofenzivní zbraně

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907