Jak snadno osvětlit noční města? Rozjasníme Měsíc, tvrdí Švédové

21.04.2014 - Petr Broža

Švédská kosmetická firma chce zvýšit odrazivost Měsíce, aby v noci nebyla taková tma. Společnost tvrdí, že to ušetří velkou spoustu energie a tudíž i skleníkových plynů


Reklama

Čím déle o tom přemýšlíme, tím více nám připadá, že se společnost Foreo chce jen zviditelnit a že jde o dobře vymyšlenou PR akci. Foreo tvrdí, že noční osvětlení měst či domácností je velkou zátěží pro životní prostředí. Energie, která se musí vyrobit, kromě spotřebovávání přírodních zdrojů vytváří také skleníkové plyny. Jen Evropská unie kvůli nočnímu osvětlení ulic vypustí údajně přes 40 miliónů tun CO2 každý rok.

Zjasněme Měsíc! Jak prosté...

Firma uvádí, že kdybychom dokázali zvýšit odrazivost Měsíce, nemuseli bychom používat veřejné osvětlení vůbec. Měsíc má průměrné albedo (míra odrazivosti tělesa) jen 12 %, zatímco Země 38 % – a plochy pokryté ledem dokonce 90 %. Podle Forea by přitom stačilo zvýšit odrazivost jen malé plochy povrchu Měsíce, aby se dosáhlo požadovaného efektu.

„Nikdo zatím nezvážil možnost, že transformace byť jen malé části povrchu Měsíce by mohla zvýšit příliv odraženého slunečního světla směrem k Zemi. Kdybychom dokázali upravit vlastnosti jen jednoho promile povrchu osvětleného Sluncem, zjasnění by dosáhlo 80 % požadovaného efektu,“ poukazuje Foreo.

Povrch Měsíce a slunečního svitu chce využít také japonská firma Shimiu. Ta zamýšlí na měšíčním povrchu postavit velké solární elektrárny, které by vytvořenou energii posílaly k Zemi. Nápad Forea je podobně fantaskní, resp. současnými prostředky neuskutečnitelný. Nyní máme problém dostat na povrch Měsíce jedinou sondu, natož celou armádu robotů nebo lidí, které by něco jako zvýšení albeda zajistily.

K čemu vlastně?

Pozastavit se je třeba také nad nezamýšlenými důsledky podobného činu. Existuje mnoho důkazů, že lidé, kteří  pracují v nočních směnách za umělého osvětlení, mají větší riziko rakoviny. Trpí také depresemi a obezitou. Problémy by nastaly i u zvířat, které v noci loví nebo cestují a jsou přizpůsobeni životu tmě. Kromě toho jasné noci jsou jen nekolik dnů v měsíci (navíc při bezoblačné obloze), což by ještě více zvýšilo rozdíl mezi nocí za úplňku a za novu.

Zkrátka, i kdybychom dokázali zvýšit albedo Měsíce, bylo by to spíš ku škodě než k užitku, a ta trocha ušetřeného oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů by za to určitě nestála. Na druhou stranu, podobné nápady ženou pokrok lidstva kupředu, i když se časem ukážou jako nesmyslné nebo neuskutečnitelné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Popular Science, Redorbit, Foreo

  • Zdroj fotografií: Stefan Seip (Astro Meeting)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907