Jak snížit riziko astmatu v pozdějším věku? Pusťte malé děti ke psům

04.11.2015 - Stanislav Mihulka

Kontakt malých dětí se psi o 15 procent snižuje riziko, že se u nich rozvine astma


Reklama

Švédští vědci využili národní registr informací o více než 1 milionu dětí ve Švédsku. Zajímalo je, jestli má kontakt se psi v ranném dětství vztah k rozvoji astmatu. Dřívější výzkum na toto téma nepřinesl jednoznačné závěry.

Badatelé potvrdili, že děti, které se v ranném dětství setkávali se psi, mají lepší vyhlídky, pokud jde o astma. Mají o 15 procent nižší šanci, že se u nich astma rozvine.

Ve Švédsku se podobné výzkumy dělají relativně snadno. Každá návštěva lékaře a každé předepsání léku je zaneseno do veřejných databází, stejně tak jako vlastnictví psa nebo dalších druhů zvířata. Pak už není tak těžké zjistit, jestli v rodině, kde mají psa, kupují dětem léky proti astmatu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Uppsala University, JAMA Pediatrics

  • Zdroj fotografií: Ellen Levy Finch / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907