Jak stará je Země? Metody, jak určit její stáří

27.12.2014 - Michal Švanda


Reklama

Zdá se to možná podivné, ale vědci dokážou stanovit stáří Země až s nevídanou přesností. Nejčastěji udávaná hodnota zní 4,54 miliardy let s chybou pouhých 50 milionů let. Důležité kameny v hádance týkající se věku naší planety představují jednak pozemské horniny, ale také horniny a nerosty dopravené lidmi z Měsíce a též meteority, které Zemi neustále bombardují.

K základním používaným metodám patří radiometrické datování: staví na srovnání množství přirozeně se vyskytujícího radioaktivního prvku s jeho produkty rozpadu a na znalosti konstant poločasů rozpadu rozpadové řady. Poločas rozpadu pak představuje čas, za který se radioaktivně rozpadne právě polovina původního množství vzorku, přičemž lze jeho hodnotu velmi přesně měřit v laboratoři.

Pro úspěšné datování však potřebujeme nalézt staré horniny, což není jednoduché, neboť zemská kůra podléhá neustálým přeměnám v důsledku tektonických procesů. Některé oblasti, tzv. štíty, ovšem leží mimo tektonicky aktivní oblasti, tudíž se v nich uchovaly ty nejstarší horniny. Nejstarší známou horninu nalezenou na Zemi představuje skalní výchoz Acasta Gneisses v kanadském štítu, jehož stáří dosahuje 4,03 miliardy let.

Australští vědci pak nedávno oznámili nález zirkonového krystalu, který pochází z doby před 4,3 miliardy let. Materiál dovezený z Měsíce, jenž vznikal společně s naší planetou, obsahuje minerály staré až 4,5 miliardy let. A konečně známý arizonský meteorit, zvaný též Barringerův, je starý asi 4,53–4,58 miliardy let. Jeho stáří pak odpovídá teoretickým představám o době zrodu Sluneční soustavy, a tedy i naší Země.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907