Jak udělat přesně vyladěné kvantové tečky z uhlí? Docela snadno

19.03.2015 - Stanislav Mihulka

Nový technologický postup by mohl výrazně zlevnit cenu slibných kvantových teček


Reklama

Kvantové tečky jsou podivuhodné polovodičové nanomateriály. Jde vlastně o nanokrystaly, které jsou natolik maličké, že se u nich výrazně projevují jevy kvantové mechaniky. Do budoucna s nimi počítají vývojáři senzorů, elektroniky i fotovoltaiky. Pokud ale chceme kvantové tečky využívat v rozmanitých aplikacích, tak musíme co nejlépe zvládnout výrobu kvantových teček s přesně vyladěnými vlastnostmi.

James Tour z Riceho univerzity v roce 2013vyrobili kvantové tečky z oxidu grafenu a jako výchozí suroviny k tomu použili uhlí a kyselinu. Teď se jim povedlo jejich výrobní postup vylepšit a docela jednoduchým způsobem ve dvou technologických krocích vyrábějí kvantové tečky s úzce vymezenými polovodičovými vlastnostmi. Tyto vlastnosti se přitom odvozují od velikosti kvantových teček.

První krok představuje regulaci teploty při oxidačním procesu, během něhož z uhlí vznikají kvantové tečky. Jak se totiž ukázalo, při vyšších teplotách vznikají menší kvantové tečky a naopak. Druhým technologickým krokem je roztřídění vyrobených kvantových teček pomocí ultrafiltrace, která se jinak běžně používá při čištění odpadních vod anebo v potravinářském průmyslu.

V současnosti přijde jeden kilogram kvantových teček zhruba na 1 milion dolarů. Tourův tým to prý zvládne mnohem levněji. Jak ostatně vědci podotýkají, cena uhlí se pohybuje pod 100 dolary za tunu.

  • Zdroj textu:

    Rice University, ACS Applied Materials and Interfaces

  • Zdroj fotografií: Antipoff / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907