Jak upoutat pozornost řidičů? Akčnějšími dopravními značkami!

23.02.2015 - Stanislav Mihulka

Rychlejší reakci na dopravní značení zaručí značky, na nichž je znázorněný intenzivní pohyb. Řidičům by mohly přidávat životně důležité milisekundy.


Reklama

Když někdo jede rychle autem a najednou musí zastavit anebo uhnout, tak často rozhodují milisekundy. Může to být rozdíl mezi životem a smrtí. Řidiče dnešní doby už ale jen tak něco nerozhodí. Jakým způsobem upoutat jejich pozornost, když je to nezbytně nutné?

Vědci Michiganské univerzity a Univerzity Brighama Younga vymysleli způsob, jak znuděné řidiče zaujmout o trochu víc a tím jim poskytnout pár okamžiků navíc, co mohou někomu zachránit život. Ryan Elder z Univerzity Brighama Younga a jeho kolegové doporučují používat dopravní značení, na kterém je znázorněný živější, dramatičtější pohyb.

Jejich výzkumy ukazují, že lidé na takové značení reagují průkazně rychleji, než dopravní značení, která zobrazují statické, nepříliš živé situace. Vědci při svém výzkumu využili simulátory řízení automobilu, dotazníky, měření reakčních dob a sledování pohybů očí. Nakonec dospěli k závěru, že vnímání obrazu znázorňujícího intenzivní pohyb vede k rychlejší reakci pokusné osoby. Podle Eldera to vypadá, že si lidská mysl přehrává pohyby naznačené na obrázcích. A když jsou tyhle myšlené pohyby intenzivní, tak to naši mysl pořádně probere. V České republice by takové značky vůbec nebyly k zahození.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Brigham Young University, Journal of Consumer Research

  • Zdroj fotografií: Ryan Elder

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907