Jak upoutat pozornost řidičů? Akčnějšími dopravními značkami!

23.02.2015 - Stanislav Mihulka

Rychlejší reakci na dopravní značení zaručí značky, na nichž je znázorněný intenzivní pohyb. Řidičům by mohly přidávat životně důležité milisekundy.


Reklama

Když někdo jede rychle autem a najednou musí zastavit anebo uhnout, tak často rozhodují milisekundy. Může to být rozdíl mezi životem a smrtí. Řidiče dnešní doby už ale jen tak něco nerozhodí. Jakým způsobem upoutat jejich pozornost, když je to nezbytně nutné?

Vědci Michiganské univerzity a Univerzity Brighama Younga vymysleli způsob, jak znuděné řidiče zaujmout o trochu víc a tím jim poskytnout pár okamžiků navíc, co mohou někomu zachránit život. Ryan Elder z Univerzity Brighama Younga a jeho kolegové doporučují používat dopravní značení, na kterém je znázorněný živější, dramatičtější pohyb.

Jejich výzkumy ukazují, že lidé na takové značení reagují průkazně rychleji, než dopravní značení, která zobrazují statické, nepříliš živé situace. Vědci při svém výzkumu využili simulátory řízení automobilu, dotazníky, měření reakčních dob a sledování pohybů očí. Nakonec dospěli k závěru, že vnímání obrazu znázorňujícího intenzivní pohyb vede k rychlejší reakci pokusné osoby. Podle Eldera to vypadá, že si lidská mysl přehrává pohyby naznačené na obrázcích. A když jsou tyhle myšlené pohyby intenzivní, tak to naši mysl pořádně probere. V České republice by takové značky vůbec nebyly k zahození.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Brigham Young University, Journal of Consumer Research

  • Zdroj fotografií: Ryan Elder

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907