Jak upoutat pozornost řidičů? Akčnějšími dopravními značkami!

23.02.2015 - Stanislav Mihulka

Rychlejší reakci na dopravní značení zaručí značky, na nichž je znázorněný intenzivní pohyb. Řidičům by mohly přidávat životně důležité milisekundy.


Reklama

Když někdo jede rychle autem a najednou musí zastavit anebo uhnout, tak často rozhodují milisekundy. Může to být rozdíl mezi životem a smrtí. Řidiče dnešní doby už ale jen tak něco nerozhodí. Jakým způsobem upoutat jejich pozornost, když je to nezbytně nutné?

Vědci Michiganské univerzity a Univerzity Brighama Younga vymysleli způsob, jak znuděné řidiče zaujmout o trochu víc a tím jim poskytnout pár okamžiků navíc, co mohou někomu zachránit život. Ryan Elder z Univerzity Brighama Younga a jeho kolegové doporučují používat dopravní značení, na kterém je znázorněný živější, dramatičtější pohyb.

Jejich výzkumy ukazují, že lidé na takové značení reagují průkazně rychleji, než dopravní značení, která zobrazují statické, nepříliš živé situace. Vědci při svém výzkumu využili simulátory řízení automobilu, dotazníky, měření reakčních dob a sledování pohybů očí. Nakonec dospěli k závěru, že vnímání obrazu znázorňujícího intenzivní pohyb vede k rychlejší reakci pokusné osoby. Podle Eldera to vypadá, že si lidská mysl přehrává pohyby naznačené na obrázcích. A když jsou tyhle myšlené pohyby intenzivní, tak to naši mysl pořádně probere. V České republice by takové značky vůbec nebyly k zahození.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Brigham Young University, Journal of Consumer Research

  • Zdroj fotografií: Ryan ElderDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle většiny svědectví vypadá lochneská příšera jako obří plaz s dlouhým krkem a ploutvemi. Na její sochy lze narazit po celém Skotsku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

V teplejší vodě se daří vodním květům. Barva jezer se mění z modrých odstínů na zelené a hnědé. (foto: Unsplash, Kalen EmsleyCC0)

Věda

Představa stabilní červí díry udržené gravitací a elektromagnetickým polem. (ilustrace: ESO (Scientific American)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Společně s rostoucí poptávkou po exotickém koření, rostl i počet více či méně sofistikovaných podvodů. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Samohybné dělo Bishop vzniklo jako montáž 25liberního kanonu do masivní nástavby na podvozku pěchotního tanku Valentine. (Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907