Jak velká je Místní skupina či kupa galaxií?

05.09.2015 - Michal Švanda


Reklama

Místní skupinu galaxií tvoří kupa gravitačně vázaných hvězdných ostrovů nejrůznějších typů. Celkově se jedná o 54 známých zástupců, ve skutečnosti je však toto číslo nejspíš vyšší. Do Místní skupiny patří všechny galaxie do vzdálenosti asi 10 milionů světelných let od středu, který se nachází někde mezi Mléčnou dráhou a Galaxií v Andromedě. Předpokládá se, že celková hmotnost všech členů dosahuje asi 13 biliard sluncí, i tento odhad je ovšem nutné považovat za velmi orientační. 

Místní skupina má výrazně binární rozdělení – z velké dálky připomíná činku. V centrech nalezneme dva největší zástupce: Mléčnou dráhu, která je v celé kupě největší a nejhmotnější, a Galaxii v Andromedě, jež obsahuje nejvíce hvězd. Obě pak mají početnou rodinu satelitů, přičemž k těm „našim“ patří oba Magellanovy oblaky a dalších 12 trpasličích galaxií. Třetího výrazného člena Místní skupiny představuje Galaxie v Trojúhelníku, která je možná satelitem Galaxie v Andromedě. Hmotnosti ostatních hvězdných ostrovů jsou v porovnání se zmíněnými třemi výrazně nižší.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1-2/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907