Jak vesmír skončí? Jaké jsou scénáře?

24.10.2015 - Michal Švanda


Reklama

Škoda, že žádná sázková kancelář nepřijímá sázky na scénář konce vesmíru. Musel by to být kurzovní trhák! Ještě stále totiž není jasné, jakým způsobem se bude kosmos v budoucnu vyvíjet.

Osud našeho vesmíru závisí zejména na vlastnostech temné energie, tajuplné substance, která podle aktuálních měření tvoří převážnou část energie a hmotnosti kosmu a její současný charakter je repulzivní, způsobuje tedy zrychlenou expanzi vesmíru. Pokud bude rozpínání pokračovat, bude se atomární látka neustále ředit, role gravitační síly zeslábne, rozpadnou se gravitačně vázané celky, tepelná energie vesmíru poklesne. Nebudou moct fungovat termodynamické procesy. Tento scénář se označuje termínem Velký zámrz. 

Někteří vědci se domnívají, že se bude v čase měnit důležitost temné energie na úkor ostatních interakcí v kosmu. Pokud bude její význam narůstat, převáží v daleké budoucnosti odpuzování nad přitažlivými sílami čtyř interakcí a temná energie doslova roztrhá vše na prvočinitele, tedy na mračno subelementárních částic. Tento scénář označujeme jako Velké roztržení. 

TIP: Bude se vesmír rozpínat navěky?

Ještě stále však není vyloučeno, že se odpudivý účinek temné energie nezmění na přitažlivý: rozpínání vesmíru by se tak v daleké budoucnosti zastavilo a obrátilo se ve smršťování. Kosmos by skončil zpět v horké singularitě podobné Velkému třesku, přičemž vědci v takovém případě mluví o Velkém křachu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907