Jak vesmír skončí? Jaké jsou scénáře?

24.10.2015 - Michal Švanda


Reklama

Škoda, že žádná sázková kancelář nepřijímá sázky na scénář konce vesmíru. Musel by to být kurzovní trhák! Ještě stále totiž není jasné, jakým způsobem se bude kosmos v budoucnu vyvíjet.

Osud našeho vesmíru závisí zejména na vlastnostech temné energie, tajuplné substance, která podle aktuálních měření tvoří převážnou část energie a hmotnosti kosmu a její současný charakter je repulzivní, způsobuje tedy zrychlenou expanzi vesmíru. Pokud bude rozpínání pokračovat, bude se atomární látka neustále ředit, role gravitační síly zeslábne, rozpadnou se gravitačně vázané celky, tepelná energie vesmíru poklesne. Nebudou moct fungovat termodynamické procesy. Tento scénář se označuje termínem Velký zámrz. 

Někteří vědci se domnívají, že se bude v čase měnit důležitost temné energie na úkor ostatních interakcí v kosmu. Pokud bude její význam narůstat, převáží v daleké budoucnosti odpuzování nad přitažlivými sílami čtyř interakcí a temná energie doslova roztrhá vše na prvočinitele, tedy na mračno subelementárních částic. Tento scénář označujeme jako Velké roztržení. 

TIP: Bude se vesmír rozpínat navěky?

Ještě stále však není vyloučeno, že se odpudivý účinek temné energie nezmění na přitažlivý: rozpínání vesmíru by se tak v daleké budoucnosti zastavilo a obrátilo se ve smršťování. Kosmos by skončil zpět v horké singularitě podobné Velkému třesku, přičemž vědci v takovém případě mluví o Velkém křachu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907