Jak víme, u kterých hvězd hledat exoplanety?

02.07.2014 - Michal Švanda


Reklama

Bohužel nevíme, ale můžeme to alespoň předpokládat. Před započetím každé exoplanetární mise, zejména té kosmické, jakými jsou například CoRoT nebo Kepler, se astronomové roky věnují zevrubnému studiu velkého množství hvězd. Na jeho základě pak odhadnou typ hvězd, kolem nichž je možné očekávat zajímavé planety: dominují zde zejména klidnější a chladnější hvězdy pozdních spektrálních typů, které žijí dlouho, takže planety mají dostatek času se zformovat. Navíc v jejich okolí nevanou vichry jako u horkých hvězd, jež intenzivně odfukují matečnou mlhovinu, a nenechávají tak pro planety příliš mnoho materiálu.

Na obloze se vytipují oblasti, kde se vyskytuje hodně příhodných hvězdných kandidátů pohromadě, a do nich se pak zamíří dalekohledy. Poté už se jen systematicky proměřují desetitisíce hvězd a v získaných datech se hledají známky exoplanet.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7/2013

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907