Jak víme, u kterých hvězd hledat exoplanety?

02.07.2014 - Michal Švanda


Reklama

Bohužel nevíme, ale můžeme to alespoň předpokládat. Před započetím každé exoplanetární mise, zejména té kosmické, jakými jsou například CoRoT nebo Kepler, se astronomové roky věnují zevrubnému studiu velkého množství hvězd. Na jeho základě pak odhadnou typ hvězd, kolem nichž je možné očekávat zajímavé planety: dominují zde zejména klidnější a chladnější hvězdy pozdních spektrálních typů, které žijí dlouho, takže planety mají dostatek času se zformovat. Navíc v jejich okolí nevanou vichry jako u horkých hvězd, jež intenzivně odfukují matečnou mlhovinu, a nenechávají tak pro planety příliš mnoho materiálu.

Na obloze se vytipují oblasti, kde se vyskytuje hodně příhodných hvězdných kandidátů pohromadě, a do nich se pak zamíří dalekohledy. Poté už se jen systematicky proměřují desetitisíce hvězd a v získaných datech se hledají známky exoplanet.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7/2013

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prostředník vytasil ten, kdo si myslel, že se ho někdo pokouší uhranout pohledem.

Zajímavosti

Na proslavené fotografi i z 29. dubna 1975 nastupují uprchlíci do americké helikoptéry.

Válka

Patrně nejpřesnější portrét Sophie Charlotty von Mecklenburg-Strelitz od malíře Allana Ramsaye – ten se nijak nesnažil kamuflovat její africké geny.

Historie

Samice nefily kyjonohé

Věda

Badlands znamená v překladu „špatná zem“. Šedivá krajina novomexické oblasti Bisti Badlands působí na první pohled jako pustina bez jediné známky života.

Příroda

Planeta K2-25b z hvězdokupy Hyády je o něco menší než Neptun, ale přitom váží jako 25 Zemí.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907