Jak vypadá adrenalinová jízda lanovkou ve stokilometrové rychlosti

21.05.2015 - redakce 100+1

Proletět se jako superman nad strmými vrcholy hor už není jen zábava pro adrenalinové sportovce. V jihoitalských Dolomitech postavili speciální lanovku, která dá křídla každému, kdo se nebojí výšek a rychlosti


Reklama

Lanovka spojuje městečka Pietrapertosa a Castelmezzano, nachází se zhruba tisíc metrů nad mořem a poletíte na ní rychlostí přes sto kilometrů v hodině. Kromě odhodlání a odvahy přitom nebudete potřebovat prakticky nic. Nečeká vás žádný trénink ani náročná příprava: stačí si nasadit helmu, navléct se do speciálního obleku doplněného závěsnou deskou a pak už se jenom nechat vypustit jako pták.

Zhmotněný vtip

„Myšlenka vybudovat andělský let byla na začátku jen vtipem, který padl na večeři s francouzskými architekty. Pak jsme si ale uvědomili, že vlastně vůbec nejde o špatný nápad a že by bylo krásné propojit dvě městečka lanovkou,“ vysvětluje Domenico Cauvoti, starosta Castelmezzana.

Let jako na křídlech andělů můžete zažít sami, nebo ve dvojici. A vybrat si můžete hned ze dvou tras: Ta první, San Marino, startuje z Pietrapertosy ve výšce 1 020 m n. m., „uletíte“ na ní 1 415 m a budete se řítit rychlostí 110 km/h. Opačnou cestu z Castelmezzana volí ti, kdo chtějí zažít delší, a hlavně rychlejší let. Startovací rampa sice leží o metr níž, zato trasa měří celých 1 452 m a letci dosahují rychlosti přes 120 km/h.

Minuty místo hodin

Lanovkou se z jednoho městečka do druhého dostanete za necelé dvě minuty. Autem pojedete po klikatých silnicích minimálně hodinu a půl. Někteří místní proto lanovku využívají, když chtějí navštívit známé. „Bydlím v Castelmezzanu a do práce každý den létám. A i když takhle cestuju několikrát týdně, můžu vám říct, že si na létání jen tak nezvyknete a nebude vás nudit. Je to pokaždé úplně jiné,“ dodává provozovatelka letů Antonella Amico.

Jinak ovšem slouží andělská dráha především jako turistické lákadlo: ročně se přijede proletět na čtyřicet tisíc návštěvníků a zdejší ekonomika díky tomu jen kvete. Nutno dodat, že si to místní určitě zaslouží: k vybudování lanovky museli získat povolení od 45 úřadů, o shánění peněz nemluvě. Vidět svět jako pták, a přitom pěkně v bezpečí – to je zkrátka lákavá myšlenka.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, YouTube

  • Zdroj fotografií: YouTube

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907