Jak by vypadalo zatmění Slunce z Měsíce? NASA vytvořila animaci

13.04.2014 - Redakce

Brzy ráno 15. dubna bude moct druhá polovina naší planety sledovat zatmění Měsíce. Pokud bychom ale byli na Měsíci, sledovali bychom zatmění Slunce. Jak by to vypadalo?


Reklama

My bohužel to štěstí na letošní první zatmění Měsíce mít nebudeme. A tak se alespoň můžete pokochat krátkou animací, která simuluje zatmění Slunce z povrchu Měsíce. Je to podobné jako zatmění Slunce u nás na Zemi, jen s několika rozdíly.

Jednak je Země na měsíční obloze výrazně větší, takže úkaz tak získává doslova zcela jiné rozměry. Země má navíc atmosféru, která po zákrytu Slunce začne jasně oranžově zářit (a proto při zatmění Měsíce vidíme jeho povrch oranžově). A hlavně Měsíc nemá vlastní atmosféru, takže při zatmění nastává skoro dokonalá tma, kterou narušuje jen rozptýlené světlo zemské atmosféry.

Na měsíční obloze jsou během lunárního dne vidět jen nejjasnější hvězdy, ty slabé Slunce snadno přesvítí. Jakmile je tedy Slunce zastíněno, můžete si užívat záře tisícovky stálic. Na zemském povrchu bychom také viděli zářící světla měst Severní a Jižní Ameriky, odkud bude možno zatmění Měsíce pozorovat. Ostatně všechno toto odhaluje animace, kterou připravila NASA.

Video v různých formátech:

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907