Jak by vypadalo zatmění Slunce z Měsíce? NASA vytvořila animaci

13.04.2014 - Redakce

Brzy ráno 15. dubna bude moct druhá polovina naší planety sledovat zatmění Měsíce. Pokud bychom ale byli na Měsíci, sledovali bychom zatmění Slunce. Jak by to vypadalo?


Reklama

My bohužel to štěstí na letošní první zatmění Měsíce mít nebudeme. A tak se alespoň můžete pokochat krátkou animací, která simuluje zatmění Slunce z povrchu Měsíce. Je to podobné jako zatmění Slunce u nás na Zemi, jen s několika rozdíly.

Jednak je Země na měsíční obloze výrazně větší, takže úkaz tak získává doslova zcela jiné rozměry. Země má navíc atmosféru, která po zákrytu Slunce začne jasně oranžově zářit (a proto při zatmění Měsíce vidíme jeho povrch oranžově). A hlavně Měsíc nemá vlastní atmosféru, takže při zatmění nastává skoro dokonalá tma, kterou narušuje jen rozptýlené světlo zemské atmosféry.

Na měsíční obloze jsou během lunárního dne vidět jen nejjasnější hvězdy, ty slabé Slunce snadno přesvítí. Jakmile je tedy Slunce zastíněno, můžete si užívat záře tisícovky stálic. Na zemském povrchu bychom také viděli zářící světla měst Severní a Jižní Ameriky, odkud bude možno zatmění Měsíce pozorovat. Ostatně všechno toto odhaluje animace, kterou připravila NASA.

Video v různých formátech:

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907