Jak vyrobit ekologickou elektřinu? Co třeba při sprchování

24.02.2015 - Martin Reichman

Při sprchování, mytí nádobí nebo napouštění vany vyrábí obyvatelé Portlandu zároveň elektřinu pro městskou školu a knihovnu


Reklama

Zajímavé řešení k výrobě zelené elektřiny zvolili obyvatelé v americkém Portlandu. Vodovodní rozvody zde vybavili malými turbínami, které jsou poháněné protékající vodou. Turbíny dokáží vyrobit dostatek elektrické energie pro veřejné budovy – školy nebo městské knihovny.

Řešení je naprosto ekologické, bez jakýchkoli dopadů na životní prostředí. Lopatky turbín jsou navíc vybaveny senzory, které zaznamenávají kvalitu protékající pitné vody. Kromě toho dokáží senzory ohlídat i změny tlaku vody a včas tak upozornit na netěsnící nebo prasklé potrubí. Systém je ale efektivní pouze v samospádných vodovodních rozvodech. Náklady spojené s distribucí pitné vody jsou v některých částech Spojených států velkým problémem. V Kalifornii například činí až 20% z celkové spotřeby elektrické energie.

Podobný projekt funguje i v kalifornském městě Riverside. Elektřina vyrobená ve zdejším vodovodním potrubí zde slouží k napájení veřejného osvětlení.

  • Zdroj textu:

    Fast Company, Inhabitat

  • Zdroj fotografií: Fast Company

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907