Jak vyrobit ekologickou elektřinu? Co třeba při sprchování

24.02.2015 - Martin Reichman

Při sprchování, mytí nádobí nebo napouštění vany vyrábí obyvatelé Portlandu zároveň elektřinu pro městskou školu a knihovnu


Reklama

Zajímavé řešení k výrobě zelené elektřiny zvolili obyvatelé v americkém Portlandu. Vodovodní rozvody zde vybavili malými turbínami, které jsou poháněné protékající vodou. Turbíny dokáží vyrobit dostatek elektrické energie pro veřejné budovy – školy nebo městské knihovny.

Řešení je naprosto ekologické, bez jakýchkoli dopadů na životní prostředí. Lopatky turbín jsou navíc vybaveny senzory, které zaznamenávají kvalitu protékající pitné vody. Kromě toho dokáží senzory ohlídat i změny tlaku vody a včas tak upozornit na netěsnící nebo prasklé potrubí. Systém je ale efektivní pouze v samospádných vodovodních rozvodech. Náklady spojené s distribucí pitné vody jsou v některých částech Spojených států velkým problémem. V Kalifornii například činí až 20% z celkové spotřeby elektrické energie.

Podobný projekt funguje i v kalifornském městě Riverside. Elektřina vyrobená ve zdejším vodovodním potrubí zde slouží k napájení veřejného osvětlení.

  • Zdroj textu:

    Fast Company, Inhabitat

  • Zdroj fotografií: Fast Company

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907