Jak vyšetřit zdravotní stav velryb? Pomocí velryboptér

20.08.2015 - Stanislav Mihulka

Malé drony mohou velryby vyfotit ve vysokém rozlišení a odebrat vzorky jejich dechu


Reklama

Velryby se sice na naší planetě těší poměrně přísné ochraně, přesto jsou jejich populace neustále ohrožené. Například jsou jako všichni kytovci velmi náchylní na infekce dýchacích cest. Nemoce velryb lze do jisté míry řešit, vyšetřování jejich zdravotního stavu ale není úplně snadné. Zkuste si změřit teplotu velrybě nebo jí odebrat krev.

Vědci Oceánografického institutu ve Woods Hole a NOAA proto vyvinuli velryboptéry, malé dálkově řízené drony se šesti rotory, které dovedou pořídit snímky vyšetřované velryby ve vysokém rozlišení a také odebrat vzorky dechu, který u velryby obvykle nelze přehlédnout.

Velryboptéry se osvědčily v prvních terénních testech u pobřeží  Massachusetts. Příští zimu se s nimi vědci chystají do Antarktidy, aby mohly porovnat zdravotní stav velryb u pobřeží Severní Ameriky a Antarktidy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News

  • Zdroj fotografií: Michael Moore / Woods Hole Oceanographic Institution

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907