Jak vyšetřit zdravotní stav velryb? Pomocí velryboptér

20.08.2015 - Stanislav Mihulka

Malé drony mohou velryby vyfotit ve vysokém rozlišení a odebrat vzorky jejich dechu


Reklama

Velryby se sice na naší planetě těší poměrně přísné ochraně, přesto jsou jejich populace neustále ohrožené. Například jsou jako všichni kytovci velmi náchylní na infekce dýchacích cest. Nemoce velryb lze do jisté míry řešit, vyšetřování jejich zdravotního stavu ale není úplně snadné. Zkuste si změřit teplotu velrybě nebo jí odebrat krev.

Vědci Oceánografického institutu ve Woods Hole a NOAA proto vyvinuli velryboptéry, malé dálkově řízené drony se šesti rotory, které dovedou pořídit snímky vyšetřované velryby ve vysokém rozlišení a také odebrat vzorky dechu, který u velryby obvykle nelze přehlédnout.

Velryboptéry se osvědčily v prvních terénních testech u pobřeží  Massachusetts. Příští zimu se s nimi vědci chystají do Antarktidy, aby mohly porovnat zdravotní stav velryb u pobřeží Severní Ameriky a Antarktidy.

  • Zdroj textu:

    Science News

  • Zdroj fotografií: Michael Moore / Woods Hole Oceanographic Institution

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907