Jak vyšetřit zdravotní stav velryb? Pomocí velryboptér

20.08.2015 - Stanislav Mihulka

Malé drony mohou velryby vyfotit ve vysokém rozlišení a odebrat vzorky jejich dechu


Reklama

Velryby se sice na naší planetě těší poměrně přísné ochraně, přesto jsou jejich populace neustále ohrožené. Například jsou jako všichni kytovci velmi náchylní na infekce dýchacích cest. Nemoce velryb lze do jisté míry řešit, vyšetřování jejich zdravotního stavu ale není úplně snadné. Zkuste si změřit teplotu velrybě nebo jí odebrat krev.

Vědci Oceánografického institutu ve Woods Hole a NOAA proto vyvinuli velryboptéry, malé dálkově řízené drony se šesti rotory, které dovedou pořídit snímky vyšetřované velryby ve vysokém rozlišení a také odebrat vzorky dechu, který u velryby obvykle nelze přehlédnout.

Velryboptéry se osvědčily v prvních terénních testech u pobřeží  Massachusetts. Příští zimu se s nimi vědci chystají do Antarktidy, aby mohly porovnat zdravotní stav velryb u pobřeží Severní Ameriky a Antarktidy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News

  • Zdroj fotografií: Michael Moore / Woods Hole Oceanographic Institution

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907