Jak vyzrát na spam? Biologové doporučují mravenčí obranu

03.04.2015 - Stanislav Mihulka

Jeden mravenec toho moc nezmůže, ale celé mraveniště porazí málokdo. Pomohou nám mravenci skoncovat s věčně otravným spamem?


Reklama

Ať se snažíme sebevíc, v mailové poště nám pořád otravuje spam. Vývojáři mailových filrů už pomalu nevědí kam dál a tak hledají inspiraci kde se dá. Bioložka Deborah Gordon a počítačový vědec Fernando Esponda ze Stanfordu navrhují učit se u mravenců.

Obrana mravenišť podle nich využívá jednoduchý bezpečnostní postup, který by bylo možné použít pro mailové servery a významně tím zvýšit jejich odolnost proti útoku spammerů. Funguje to tak, že každý mravenec sbírá zkušenosti během svého života a naučí se rozlišovat některé nepřátele. Jednotliví mravenci nemají moc rozsáhlou paměť a žádný z nich nerozliší všechny nepřátele, ale obrana celého mraveniště spoléhá na kolektivní znalosti všech dohromady. Není to úplně ideální, ale mraveništi to nabízí přijatelné bezpečí za rozumnou cenu.

Mailové servery dnes blokují spam pomocí seznamu špatných adres. Ten se ale neustále mění a je relativně snadné ho obejít. Použití kolektivní obrany, která by pracovala podobně jako obrana mraveniště, by mohlo zvrátit situaci ve prospěch naší mailové pošty.

  • Zdroj textu:

    Stanford University, Proceedings of the Royal Society B

  • Zdroj fotografií: Geoff Gallice

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sever Evropy čekají možná v budoucnosti vyšší srážky, ale střed a jih kontinentu budou stále víc vysychat.

Zajímavosti

Obraz Médúmské husy: nahoře malba husy velké a dvojice hus běločelých, vlevo dole vyhynulé bernešky a husa velká.

Věda

Odolnost Pernštejna prokázaná v roce 1645 přispěla k tomu, že byl hrad zařazen mezi udržované zemské pevnosti.

Historie
Revue

Zoologové zkoumali rovněž zobáky papuchalků severních (Fratercula arctica), mořských ptáků, kteří patří do čeledi alkovitých. Zobáky papuchalků mají při pohledu z boku tvar širokého trojúhelníku, ale zároveň jsou velmi úzké.

Příroda

Každá tečka představuje jednu supermasivní černou díru. | zdroj: LOFAR/LOL Survey (CC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907