Jak vyzrát na spam? Biologové doporučují mravenčí obranu

03.04.2015 - Stanislav Mihulka

Jeden mravenec toho moc nezmůže, ale celé mraveniště porazí málokdo. Pomohou nám mravenci skoncovat s věčně otravným spamem?


Reklama

Ať se snažíme sebevíc, v mailové poště nám pořád otravuje spam. Vývojáři mailových filrů už pomalu nevědí kam dál a tak hledají inspiraci kde se dá. Bioložka Deborah Gordon a počítačový vědec Fernando Esponda ze Stanfordu navrhují učit se u mravenců.

Obrana mravenišť podle nich využívá jednoduchý bezpečnostní postup, který by bylo možné použít pro mailové servery a významně tím zvýšit jejich odolnost proti útoku spammerů. Funguje to tak, že každý mravenec sbírá zkušenosti během svého života a naučí se rozlišovat některé nepřátele. Jednotliví mravenci nemají moc rozsáhlou paměť a žádný z nich nerozliší všechny nepřátele, ale obrana celého mraveniště spoléhá na kolektivní znalosti všech dohromady. Není to úplně ideální, ale mraveništi to nabízí přijatelné bezpečí za rozumnou cenu.

Mailové servery dnes blokují spam pomocí seznamu špatných adres. Ten se ale neustále mění a je relativně snadné ho obejít. Použití kolektivní obrany, která by pracovala podobně jako obrana mraveniště, by mohlo zvrátit situaci ve prospěch naší mailové pošty.

  • Zdroj textu:

    Stanford University, Proceedings of the Royal Society B

  • Zdroj fotografií: Geoff Gallice

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907