Paúhoř elektrický by dokázal napájet i trolejbus

03.09.2014 - redakce 100+1

Elektřina vyrobená paúhořem elektrickým by dokázala uvést do chodu trolejbus nebo omráčit koně. Paúhoř ale není agresivní. Pozoruhodné elektrické výboje mu jen umožňují naplnit základní potřeby


Reklama

Paúhoř elektrický (Electrophorus electricus) žije v jihoamerických řekách a bažinách a dorůstá délky až 2,5 m. Čtyři pětiny jeho těla představují tři párové elektrické orgány, tvořené zvláštními buňkami – tzv. elektrocyty. Tisíce těchto buněk jsou uspořádány za sebou a propojeny do jednotlivých řad. Paúhoř tak dokáže vytvořit elektrické napětí o síle přes 600 V a proud kolem 1 A. Silný výboj vyšle živočich ve chvíli, kdy potřebuje omráčit či zabít vyhlédnutou kořist, případně se bránit.

Slabší, přibližně 10V výboj vytváří orgán zvaný Sachsův svazek, a to kvůli elektrolokaci. Pomocí slabšího elektrického pole vyhledává ryba ve svém okolí nejen kořist, ale také příslušníky vlastního druhu, s nimiž může komunikovat. Malý elektrický impulz, vyslaný kvůli orientaci a dorozumívání, zachycují speciální elektrické senzory, pokrývající celé tělo ryby.

Zvířeti samotnému však neublíží ani mohutné výboje: jednak jej chrání silná kůže, fungující jako izolant, a kromě toho jsou elektrocyty na jeho těle rozmístěny v již zmíněných řadách, přičemž každá generuje jen nízké napětí. Pokud má ovšem paúhoř poraněnou kůži, může jej vlastní výboj vážně ohrozit. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost 10/14

  • Zdroj fotografií: Wikimedia



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907