Jak zachránit korálové útesy? Odvážným geoinženýrstvím klimatu!

26.05.2015 - Stanislav Mihulka

Budeme ochotni manipulovat s atmosférou, abychom zachránili blednoucí korálové útesy?


Reklama

Korálové útesy jsou v současnosti považovány za jeden z nejzranitelnějších ekosystémů kvůli globálnímu oteplování. Koráli se necítí dobře kvůli rostoucím teplotám povrchu oceánu a také kvůli jeho okyselení zvýšeným obsahem oxidu uhličitého v atmosféře.

Odborníci vzhledem k předpokládanému vývoji klimatu předpokládají, že se v příštích desetiletích bude stále častěji objevovat masivní blednutí korálů, které vede k jejich vymírání. Zároveň se domnívají, že mohutné blednutí korálů bude pokračovat i navzdory nejvíce ambiciózním scénářům omezení oxidu uhličitého, pokud by se náhodou naplnily.

Někteří vědci ale na to nehodlají čekat s rukama v klíně. Mezinárodní tým odborníků na klima a oceány navrhuje jako krizový zásah geoinženýrskou technologii zvanou Solar Radiation Management (SRM). Tento postup zahrnuje napumpování plynu do stratosféry a vytvoření mikroskopických částic, které by odrazily část sluneční energie. Vědci dospěli k názoru, že by takové geoinženýrství pomohlo korálům mnohem víc, než agresivní strategie redukce oxidu uhličitého.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Exeter, Nature Climate Change

  • Zdroj fotografií: Peter J Mumby, University of Queensland

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907