Jak zachránit korálové útesy? Odvážným geoinženýrstvím klimatu!

26.05.2015 - Stanislav Mihulka

Budeme ochotni manipulovat s atmosférou, abychom zachránili blednoucí korálové útesy?


Reklama

Korálové útesy jsou v současnosti považovány za jeden z nejzranitelnějších ekosystémů kvůli globálnímu oteplování. Koráli se necítí dobře kvůli rostoucím teplotám povrchu oceánu a také kvůli jeho okyselení zvýšeným obsahem oxidu uhličitého v atmosféře.

Odborníci vzhledem k předpokládanému vývoji klimatu předpokládají, že se v příštích desetiletích bude stále častěji objevovat masivní blednutí korálů, které vede k jejich vymírání. Zároveň se domnívají, že mohutné blednutí korálů bude pokračovat i navzdory nejvíce ambiciózním scénářům omezení oxidu uhličitého, pokud by se náhodou naplnily.

Někteří vědci ale na to nehodlají čekat s rukama v klíně. Mezinárodní tým odborníků na klima a oceány navrhuje jako krizový zásah geoinženýrskou technologii zvanou Solar Radiation Management (SRM). Tento postup zahrnuje napumpování plynu do stratosféry a vytvoření mikroskopických částic, které by odrazily část sluneční energie. Vědci dospěli k názoru, že by takové geoinženýrství pomohlo korálům mnohem víc, než agresivní strategie redukce oxidu uhličitého.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Exeter, Nature Climate Change

  • Zdroj fotografií: Peter J Mumby, University of Queensland

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907