Jak zachránit potomstvo před parazity? Zamícháním DNA

28.08.2015 - Stanislav Mihulka

Podle nového výzkumu jsou potomci parazitovaných mušek geneticky pestřejší? Týká se to i nás?


Reklama

Vědci už dlouho tvrdí, že genetická pestrost souvisí s ochranou před parazity. Není ale snadné pro to sehnat nějaké důkazy.

Nadia Singh ze Státní univerzity Severní Karolíny a její kolegové v experimentu záměrně nakazili samice oblíbených laboratorních mušek octomilek různými infekčními bakteriemi a pak je nechali se spářit. Když pak nakažené mušky měly potomky, tak byli geneticky pestřejší, než potomci zdravých mušek.

Vědci sice zatím neví, jak to přesně funguje, rozhodně ale nevěří, že by to tak platilo jenom u octomilek. Rádi by to teď prozkoumali i u jiných druhů. Jestlipak by to platilo i pro lidi?

Reklama

  • Zdroj textu:

    Nature News

  • Zdroj fotografií: TheAlphaWolf / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907