Jak zahnat útočníka od hnízda? Napodobit varování před dravcem!

03.06.2015 - Stanislav Mihulka

Australští pěvci střízlíkovci dovedou vyděsit mlsné flétňáky napodobením varování před útokem velkého dravého ptáka


Reklama

Ptáci pozorně sledují okolí a velmi důkladně naslouchají signálům jiných ptáků. Když si nějaký pták všimne nebezpečí a udělá poplach, prchají i ptáci jiných druhů. Jak ale ukázal nový výzkum, někteří ptáci dokázali tento postup využít pro ochranu hnízda před mlsnými dravci.

V Austrálii poblíž Canberry si stavějí hnízda roztomilí pěvci střízlíkovci rudoocí (Acanthiza pusilla).Jejich hnízda tam vykrádají mnohem větší pěvci – draví, velcí a dramaticky černě zbarvení flétňáci stračí (Strepera graculina). Střízlíkovci je vlastními silami nezastaví.

Vymysleli si ale skvělý trik. Naučili se napodobit pokřik místních druhů ptáků, kteří varují před dravcem, jehož kořistí se mohou stát i flétňáci. Vědci to zjistili pomocí experimentů s falešnými flétňáky, při nichž nahrávali zvuky střízlíkovců v okolí hnízd. Nahrané zvuky pak pouštěli flétňákům, kteří prchali před domnělými dravci.

  • Zdroj textu:

    Science News, Proceedings of the Royal Society B

  • Zdroj fotografií: Patrick_K59 / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907