Jak zahnat útočníka od hnízda? Napodobit varování před dravcem!

03.06.2015 - Stanislav Mihulka

Australští pěvci střízlíkovci dovedou vyděsit mlsné flétňáky napodobením varování před útokem velkého dravého ptáka


Reklama

Ptáci pozorně sledují okolí a velmi důkladně naslouchají signálům jiných ptáků. Když si nějaký pták všimne nebezpečí a udělá poplach, prchají i ptáci jiných druhů. Jak ale ukázal nový výzkum, někteří ptáci dokázali tento postup využít pro ochranu hnízda před mlsnými dravci.

V Austrálii poblíž Canberry si stavějí hnízda roztomilí pěvci střízlíkovci rudoocí (Acanthiza pusilla).Jejich hnízda tam vykrádají mnohem větší pěvci – draví, velcí a dramaticky černě zbarvení flétňáci stračí (Strepera graculina). Střízlíkovci je vlastními silami nezastaví.

Vymysleli si ale skvělý trik. Naučili se napodobit pokřik místních druhů ptáků, kteří varují před dravcem, jehož kořistí se mohou stát i flétňáci. Vědci to zjistili pomocí experimentů s falešnými flétňáky, při nichž nahrávali zvuky střízlíkovců v okolí hnízd. Nahrané zvuky pak pouštěli flétňákům, kteří prchali před domnělými dravci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Proceedings of the Royal Society B

  • Zdroj fotografií: Patrick_K59 / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907