Jak zajistit úspěšný sex pand? Nechte je vybrat si partnery

16.12.2015 - Stanislav Mihulka

Klíčem k záchraně pand by mohla být možnost výběru sexuálního partnera


Reklama

O pandách je známo, že bývá velice obtížné je rozmnožit. Vědci teď důkladně prostudovali všechno kolem sexu skupiny 40 pand v čínské záchranné stanici a zjistili, že je to úplně jednoduché. Pandy mají mnohem ochotněji sex a mnohem úspěšněji se množí, když si mohou vybrat partnery.

Pandy jsou už dlouho v hledáčku programů pro ochranu ohrožených druhů. Badatelé vybírají samce a samice pand do párů podle jejich genetických profilů, aby udržovali jejich genetickou diverzitu. Pandy vlastně vůbec nemají na výběr, s kým se množit.

Když ale dostanou možnost volby, tak se úspěšnost sexu a šance na rozmnožení pand dramaticky zvýší. Jak se zdá, i pandám záleží na výběru partnera.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Colegota / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907