Jak zkoumat Titan, největší Saturnův měsíc? Ponorkou a létajícím dronem

11.06.2014 - Petr Broža

NASA podpořila několik plánů, jak dobýt a zkoumat tělesa Sluneční soustavy. Například v atmosféře Titanu by měl létat balon a jeho „vody“ zkoumat ponorka


Reklama

V první fázi bylo vybráno celkem 12 projektů, každý z nich obdržel 100 000 dolarů pro následujících devět měsíců, v nichž by měly být jednotlivé návrhy rozpracovány. Pokud bude nějaký projekt úspěšný a dojde do fáze druhé, obdrží už půl milionu dolarů, které by měly stačit pro následující doladění projektu; to by mělo trvat dva roky.

Jednou z myšlenek je vytvoření ponorky, která by zkoumala hydrokarbonová jezera na Titanu, největším měsíci Saturnu, který jako jediný ve Sluneční soustavě má hustou atmosféru a také jako jediný má tekutá jezera na povrchu. Vzhledem k vzdálenosti od Slunce však jsou velmi chladná, jejich teplota činí okolo -180 stupňů.

Další myšlenkou je vypustit do atmosféry Titanu dron, který by létal v atmosféře a mapoval povrch měsíce. Jako společníka by měl balon, u něhož by mohl zaktovit a dobít energii. Po dokončení mise by se dron připojil k mateřské družici a odeslal by fotografie a naměřená data zpět k Zemi.

A proč Titan tak fascinuje vědce? Je velmi podobný Zemi – pevný povrch s jezery, atmosféra, přítomnost koloběhu „vody“, deště, větry... Na Titanu je také hodně vody vázané v ledu, který je ale díky nízké teplotě tvrdý jako kámen. Titan je také potenciální místo pro lidskou kolonizaci – až se Slunce za několik miliard let zvětší do fáze červeného obra, mohly by se tu výrazně zlepšit podmínky pro život.

Kompletní přehled nápadů zapojených do projektu najdete na webu NASA.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907