Jak zkoumat Titan, největší Saturnův měsíc? Ponorkou a létajícím dronem

11.06.2014 - Petr Broža

NASA podpořila několik plánů, jak dobýt a zkoumat tělesa Sluneční soustavy. Například v atmosféře Titanu by měl létat balon a jeho „vody“ zkoumat ponorka


Reklama

V první fázi bylo vybráno celkem 12 projektů, každý z nich obdržel 100 000 dolarů pro následujících devět měsíců, v nichž by měly být jednotlivé návrhy rozpracovány. Pokud bude nějaký projekt úspěšný a dojde do fáze druhé, obdrží už půl milionu dolarů, které by měly stačit pro následující doladění projektu; to by mělo trvat dva roky.

Jednou z myšlenek je vytvoření ponorky, která by zkoumala hydrokarbonová jezera na Titanu, největším měsíci Saturnu, který jako jediný ve Sluneční soustavě má hustou atmosféru a také jako jediný má tekutá jezera na povrchu. Vzhledem k vzdálenosti od Slunce však jsou velmi chladná, jejich teplota činí okolo -180 stupňů.

Další myšlenkou je vypustit do atmosféry Titanu dron, který by létal v atmosféře a mapoval povrch měsíce. Jako společníka by měl balon, u něhož by mohl zaktovit a dobít energii. Po dokončení mise by se dron připojil k mateřské družici a odeslal by fotografie a naměřená data zpět k Zemi.

A proč Titan tak fascinuje vědce? Je velmi podobný Zemi – pevný povrch s jezery, atmosféra, přítomnost koloběhu „vody“, deště, větry... Na Titanu je také hodně vody vázané v ledu, který je ale díky nízké teplotě tvrdý jako kámen. Titan je také potenciální místo pro lidskou kolonizaci – až se Slunce za několik miliard let zvětší do fáze červeného obra, mohly by se tu výrazně zlepšit podmínky pro život.

Kompletní přehled nápadů zapojených do projektu najdete na webu NASA.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907