NASA podpořila několik plánů, jak dobýt a zkoumat tělesa Sluneční soustavy. Například v atmosféře Titanu by měl létat balon a jeho „vody“ zkoumat ponorka
V první fázi bylo vybráno celkem 12 projektů, každý z nich obdržel 100 000 dolarů pro následujících devět měsíců, v nichž by měly být jednotlivé návrhy rozpracovány. Pokud bude nějaký projekt úspěšný a dojde do fáze druhé, obdrží už půl milionu dolarů, které by měly stačit pro následující doladění projektu; to by mělo trvat dva roky.
Jednou z myšlenek je vytvoření ponorky, která by zkoumala hydrokarbonová jezera na Titanu, největším měsíci Saturnu, který jako jediný ve Sluneční soustavě má hustou atmosféru a také jako jediný má tekutá jezera na povrchu. Vzhledem k vzdálenosti od Slunce však jsou velmi chladná, jejich teplota činí okolo -180 stupňů.
Další myšlenkou je vypustit do atmosféry Titanu dron, který by létal v atmosféře a mapoval povrch měsíce. Jako společníka by měl balon, u něhož by mohl zaktovit a dobít energii. Po dokončení mise by se dron připojil k mateřské družici a odeslal by fotografie a naměřená data zpět k Zemi.
A proč Titan tak fascinuje vědce? Je velmi podobný Zemi – pevný povrch s jezery, atmosféra, přítomnost koloběhu „vody“, deště, větry... Na Titanu je také hodně vody vázané v ledu, který je ale díky nízké teplotě tvrdý jako kámen. Titan je také potenciální místo pro lidskou kolonizaci – až se Slunce za několik miliard let zvětší do fáze červeného obra, mohly by se tu výrazně zlepšit podmínky pro život.
Kompletní přehled nápadů zapojených do projektu najdete na webu NASA.
NASA
HistorieMladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, Manka, CC BY-SA 3.0)
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)